CERN - URYCHLOVAČ ČÁSTIC / Tabula Rasa

Oživlá výtvarná instalace s živou hudbou.
délka představení: min

Prvotní nápad vychází z přednášek Clauda Lévi-Strausse "Antropologie a problémy současného světa". V přednáškách Lévi-Strauss přirovnává současné vědce ke kouzelníkům - šamanům, provozujícím tajemné obřady a rituály nezasvěceným zcela nepochopitelné. Odtud vznikla vize vytvořit soustavu menších laboratoří, ve kterých by šlo zkoumat různé projevy a vztahy mezi přírodními silami. Vidina soustavy laboratoří dovedla kolektiv k inspiraci urychlovačem částic LHC ve švýcarském Cernu (Evropské centrum pro jaderný výzkum).

Předměty použité v instalaci vycházejí z "archeologických" nálezů ve sklepeních Divadla na Vinohradech a ze zrušeného středoškolského kabinetu fyziky. Objekty jsou rozestaveny na kaskádovitých katedrách laboratoří CERNu. Jednotlivé přístroje se snímají zvukovými senzory a jsou různými způsoby nasvěcovány a prosvěcovány.

Uvádí se v Alfredu ve dvoře po tři večery. Každý z večerů doprovodí provoz instalace jiný hudebník, zabývající se současnou elektronickou hudbou.

Autoři: Mikoláš Zika, Jan Brejcha, Jeník Tyl
Light design: Tereza Bartůňková
Sound design: Veronika Svobodová
Produkce: Jeník Tyl

Hudební doprovod:
6.6. - Michal Cáb
7.6. - Tarnovski
8.6. - Slunce (Petr Slunéčko)

Michal Cáb
Michal Cáb se zabývá převážně noisovou improvizací, programováním syntetizátorů, zvukovými instalacemi a audiovizí. Vystudoval teologii a postgraduálně Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Intermédia III. Tomáše Vaňka. Ve své pedagogické i umělecké praxi se zabývá zejména problematikou užívání programovacích jazyků a otevřeného software jako základního vyjadřovacího prostředku pro dnešního umělce. Jeho nástrojovou doménou je operační systém Linux a programovací jazyk Pure Data, jejichž možnosti využívá jak v galerijním, tak divadelním kontextu. Realizoval řadu hudebních doprovodů pro divadelní představení i výstavních projektů.

Tarnovski
Tarnovski hraje sólově, s kapelami Gurun Gurun a IQ+1, v duu s mexickou multimediální umělkyní Laurou Luna a společně s Federselem v projektu Wabi Experience. Je součástí AV projektu Telekinetic Assault Group, věnuje se také field recordingu (Prosoxi Skylos), radiodokumentu (s Lukášem Jiřičkou), remixování a tvorbě mixtapů (mj. pro Fluid Radio, S13, Headphone Commute). V poslední době ho zajímá zejména musique concrète, pracuje s počítačovou dekonstrukcí a řízenou náhodností.

Slunce
Od devíti let hraje na kytaru, nejprve klasiku, později rock a jazz. V 90. letech hrál v různých new wave a punkových kapelách (Post, Averze, Souser), dnes se zabývá především elektronickou hudbou.Produkoval hudbu k industriálním performancím (Sangredans), vystupoval s básnířkou Sisi a s mnoha dalšími projekty. Dnes působí v kapelách Ilinx a Canon Dobra, provozuje nahrávací studio a věnuje se živému zvučení.

Foto: Mikoláš Zika Foto: Mikoláš Zika