Divadlo

Alfred ve dvoře v produkci Motus představuje prostor pro živé umění, uvádí progresivní uměleckou tvorbu a unikátní autorské projekty českých, ale i zahraničních umělců a performerů. Uváděná představení jsou otevřená všem aktuálním vlivům, kombinují různé formy divadla pracujícího především s tělem a novými technologickými možnostmi současnosti.

Motus představuje platformu, kolem které se od roku 2001 postupně zformovala řada význačných uměleckých skupin. Patří mezi ně například: Krepsko, Handa Gote Research and Development, Secondhand Women, Wariot Ideal, Stage Code, Boca Loca Lab a DoMA/At Home. Z individuálně tvořících umělců, kteří působili či stále působí v Alfredu ve dvoře, je možné jmenovat třeba Ioanu Monu Popovici, Petru Tejnorovou, Andreu Miltnerovou, Annu Polívkovou, Petra Šourka, Martinu Musilovou, Jakuba Folvarčného, Halku Třešňákovou, Cristinu Maldonado, Pierra Nadaud a řadu dalších. Tvorba a jednotlivé práce těchto umělců opakovaně představovaly českou inovativní kulturu v zahraničí – k vidění byly mj. v Londýně, Berlíně, Zurichu, Budapešti, Sofii, Záhřebě, dánském Aarhusu, ale i New Yorku, Soulu či Caracasu.

Historie

V roce 1997 Divadlo mimů Alfred ve dvoře vybudoval mim, choreograf, režisér a pedagog prof. Ctibor Turba. Během dvou let jeho existence zde vzniklo jedenáct představení, která byla uvedena na mnoha zahraničních festivalech, v divadle hostovala řada zahraničních souborů. V březnu 2001 se prof. Ctibor Turba rozhodl vzdát uměleckého a organizačního vedení divadla a jeho prostor pronajal zapsanému spolku Motus.

Budova

Autory budovy jsou akad. arch. Jindřich Smetana a ing. arch. Tomáš Kulík (http://www.anima-tech.cz) Stavba byla započata v říjnu 1996 a dokončena v březnu 1997. Divadlo Alfred ve dvoře je jedním z mála zcela nových divadel, která ve 20. století v Praze vznikla tzv. na zelené louce. Budova má charakter zahradního divadelního pavilonu, díky svému vzezření bývá označována také jako „železný fotoaparát“. Koncept stupňovitě řazených portálů, propojených prosklenými pásy, vyjadřuje optimální geometrii vnitřního prostoru a také koresponduje s parkovou úpravou dvora. Alfred ve dvoře je jediné divadlo, jehož stavbu po roce 1989 podpořilo hlavní město Praha a realizoval ji Metrostav a.s.

Aktuální seznam techniky ke stažení (pdf, 29 kB)
Plán divadla ke stažení (pdf, 63 kB)

Hlediště Ve Dvoře Připomíná garáž Scéna
PŮDORYS BEZ PARAVÁNŮ PŮDORYS S PARAVÁNY POHLED Z BOKU