(ANTI)AGING / Madalina Dan a Mihaela Dancs (RO)

V angličtině
délka představení: 60 min
Koncept, choreografie & performance:: Mădălina Dan, Mihaela Dancs
odborný konzultant: Stefania Ferchedau
světelný design: Cătălin Nicolescu
Technická podpora: Mircea Andrei Ghinea

První ukázka z ryze současné, vtipné a odvážné konceptuální taneční tvorby mladých rumunských umělců. Česká premiéra projektu (anti)aging Madaliny Dan a Mihaely Dancs je předzvěstí série představení rumunské nové vlny, která zavítá do Alfreda
ve dvoře v příštím roce.

"(Anti)aging je povzbuzující a zároveň křehké představení o stárnutí, překypující vzpomínkami na inspirující podněty a silné zážitky. Je to afektivní mapa budoucnosti – podává obraz budoucnosti tak, jak si ji dnes představujeme. Je to emocionální manifest těch, kterými-se-stanem; jako kdybychom měli v rukou fotografie sebe samých z různých časových období."
Mihaela Michailov, Art Act Magazine


Představením (anti)aging Madalina Dan a Mihaela Dancs navrhují jistý formát “Kreativního sanatoria”. Sanatoria, které se zaměřuje na relaxaci a zajištění veškerého duševního komfortu- užívání si radosti ze života, vitality i smyslnosti.

(anti)aging se snaží udržovat optimistický postoj jak k tvůrčí práci, tak k samotnému životu. Snaží se o smířlivé přijetí přítomnosti a zároveň o její zachování pro naše budoucí “já”. Představení bylo od počátku vytvořené s úmyslem zopakovat jej v roce 2041, 30 let po premiéře.

Uvádět inovativní práce mladých nezávislých umělců ze střední a východní Evropy je jedním z hlavních dlouhodobých cílů občanského sdružení Motus.

Účast dětí na zvážení, v rámci představení jsou momenty, kdy umělkyně vystupují nahé.

Madalina DAN vystudovala choreografii nejprve na střední škole v Bukurešti a následně tamtéž i na Divadelní a filmové Univerzitě. V roce 2008 se ve Vídni zúčastnila rezidenčního programu The Enhanced danceWEB Europe Scholarship Programme. V rámci programu MA rovněž na Divadelní a filmové Univerzitě v Bukurešti absolvovala také divadelní hru. Byla pozvána na Herberber Institute School of Dance na Arizonské Státní Universitě. Od roku 2005 vyučuje v Národním tanečním centru v Bukurešti současný tanec pro amatéry. Její práce byly prezentovány na festivalu v Utrechtu Sprindance Tanzquartier Wien, v rámci balkánské taneční platformy Novi Sad, eXplore Dance Festival Bukurešť, Temps d'Images Cluj, Southbank Center & Chisenhale Dance Space London, Fabrik Potsdam, DTW New York a na řadě dalších.

Mihaela DANCS působí v současné době v Bukurešti jako performerka a choreografka, původní profesí je ale dentistka. V minulusti tančila například s Allyson Green, Catalinou Gubandru, Andreeou Capitanescu, Florin Flueras, Mariou Baroncea a Eduardem Gabia, Vavou Stefanescu, Madalinou Dan, Robin Dingemans, Paulem Dunca či Doris Uhlich. Její tvorba, ať již šlo o spolupráci s Rui Catalão (Coada Soricelului a Follow That Summer) či Carmen Cotofana (First Steps), nebo o sólové práce (Reprogramare, Lulu’s Room, The Greatest Loss of All – adaptaci Art and Life známé choreografky Deborah Hay v rámci Solo Performing Commissioning Project 2010), byla uváděna v kinech, bytech, podkroví, kostelech, továrnách, galeriích i tanečních studiích v Bukurešti, Cluji, New Yorku, San Diegu, Timisoaru, Gheorgheni, Londýně, Rize, Corku, Benátkách a na řadě dalších míst. V letech 2010 a 2012 obdržela stipendium DanceWEB ve Vídni / ImPulsTanz. V roce 2012 společně s Madalina Dan otevřela Azuga letní školu, roční umělecký vzdělávací program pro děti.
Podpora:
Rumunský kulturní institute v Praze, Národní museum moderního umění v Bukurešti, Národní taneční centrum v Bukurešti, E-motional Bodies&Cities/Gabriela Tudor Foundation, Asociatia Colectiv A, artsf

Foto: Alessio Cavallucci | Foto: Alessio Cavallucci Foto: Alessio Cavallucci | Foto: Alessio Cavallucci Foto: Alessio Cavallucci | Foto: Alessio Cavallucci