ZDÁVÁ SE MI O ZÁŘNÉ BUDOUCNOSTI / George Cremaschi, Jana Novorytová

scénická situace pro pohyb, zvuk, video a světlo
délka představení: 50 min
jazykově bezbariérové
Země se zahřívá, muzika hraje dál, ale loď jde ke dnu.

Až na popírače a idioty, bez ohledu na původce nebo příčinu katastrofy, není pochyb o tom, že
život na zemi vstupuje do fáze drastické změny. Katastrofa způsobená zničením životního prostředí život na zemi nejspíš nevyhubí, ale...nemějte starost, všechno bude v pořádku, někdo najde nějaké řešení.

Zdává se mi o zářné budoucnosti je interdisciplinární komentář na společenskou paralýzu čelící pomalu se přibližujícímu neštěstí. Pohyb, zvuk, text, světlo a video odkazují k dystopické současnosti, v níž sledujeme zkázu z pohodlí našeho obýváku, uvolnění díky tišícím lékům.

Začíná to fyzickým jazykem, metaforou osobní dysfunkce, která je vyjádřena choreografií. Později se přidávají elementy futuristického intenzivního světla a elektronického zvuku. Vizuální prvky připomínají nostalgicky jednodušší dobu, v níž zjednodušená rovnice dobro versus zlo utvářela smysl složitého světa.

Zdává se mi o zářné budoucnosti je inspirováno absurditou a směšností současného světa. V tragikomickém rámci se vytváří prostředí, v němž připustit, že problém nemá řešení, jakkoliv směsné by se mohlo zdát, je nemyslitelné.

Koncept a interpretace: George Cremaschi, Jana Novorytová
Choreografie: Jana Novorytová
Hudba: George Cremaschi
Dramaturgie: Mish Rais
Světlo: Pavel Jan
Produkce: CreWcollective

Jana Novorytová a George Cremaschi spolupracují v různých interdisciplinárních kontextech od roku 2012. Jejich společným cílem v různých projektech (Moving Orchestra, Los Amargados y Las Maleadas, Performativni Biograf) je snaha použit všechny umělecké složky (pohyb, zvuk, vizuální složka, místo) tak, že jsou si rovny. Ve svém novém představení zkoumají společně s ostatními elementy také téma a text.

Více info:
https://www.jananovorytova.com
https://www.georgecremaschi.com