ZAŽÍT MĚSTO JINAK 2012: ZÓNA LETNÁ

Poznej souseda – sdílejte společný prostor a inspirujte se navzájem.
délka představení: 600 min
festival
VSTUP ZDARMA!

Už sedmým rokem se v září potkáváme v ulicích Prahy během sousedské slavnosti Zažít město jinak a Velké podzimní cyklojízdy.

Festival vznikl jako oslava veřejného prostoru a pokus o jeho dočasnou proměnu v místo příjemné pro život, v reakci na myšlenku Evropského týdne mobility.
Důležitou roli v něm hraje uzavření některé ulice či oblasti pro auta a vytvoření zóny bezmotorové dopravy, kde se lidé mohou bezpečně a pohodlně pohybovat pěšky a na kole, užít si hudby, jídla, pití a hlavně sebe navzájem.

Žižkov, Vinohrady, Vršovice, Letná, Smíchov,Dejvice, Strašnice, Karlín, Braník, Buďánka, Malá Strana, Troja, Palmovka, Hlubočepy, Břevnov, Jižní město, Haštal a Václavské náměstí – takový je zatím výčet míst konání festivalu v letošním roce. Další organizace, spolky a jednotlivci se postupně přidávají.

Program v ulici Františka Křížka, Zóně Letná:

14,00 slavnostní zahájení
14,15 DJ Robot
14,15 "Na druhou stranu..." - několik otázek k veřejným prostranstvím, interiérová prezentace Archipu
14,15 coffeworkshop Alchymista
14,30 švýcarští akrobaté Compagnie Des Pieds Perchés
15,00 pásmo animovaných filmů pro děti
15,30 módní přehlídka Tadyto
15,40 divadelní představení Tadyto
16,30 přednáška a diskuze o veřejném prostoru, reSITE
17,30 divadelní ukázka výtvarných akordeonistů T. Benešové a D. Stojčevskiho
17,40 túra po Praze 7 s průvodci bezdomovci z Pragulic (vč. aj překladu, max 15 lidí)
18,00 Urbanized, první film
18,30 zahájení hudebního programu na scéně Letná žije!
20,00 coffeworkshop Alchymista
20,00 švýcarští akrobaté Compagnie Des Pieds Perchés
20,30 SuperClásico, druhý film
21,00 konec venkovního programu

Po celý den:
* Piknik zóna K14 a Bistro 8
* Nákupy a občerstvení Luciela Taschen
* Lidské člověče nezlob se!
* Relax zóna Knihovna (za darování knih děkujeme Marii Poláčkové a její mamince)
* Relax zóna Bazén
* Animační dílna v Biu Oko
* Photoworkshop To či to
* Vývařovna Potluck Table
* Pojízdný zmrzlinář
* Výtvarná dílna pro děti Tadyto
* Nákupy Tadyto
* Exteriérová instalace a den otevřených dveří, Archip
* Stánek cukrárny Alchymista
* urbanACT posezení
* Tančírna
* Pinčes před Okem v režii Letná Sobě!
* Občerstvení Su-teren
* Stánek Policie ČR
* Minuta pro město / Uličnická zeď
* Stánek Segra Segra
* Info stánek Iuridicum Remedium
* květinová výzdoba a instalace od Pražské růže


V produkci Bio Oko:
* Animační dílna
* Lidské člověče nezlob se! - hra pro všechny generace
* Výlet, pásmo animovaných pohádek pro děti, kde budeme trochu cestovat. Podíváme se do Země obrů, vydáme se na výlet k vodě a budeme hledat Mikeše, který se ztratil.
* Urbanized, poslední z dílů trilogie dokumentů Garyho Hustwita o designu (po filmech Helvetica a Objectified), představuje řadu nejvýznamnějších světových architektů, územních plánovačů, autorů strategií a myslitelů, včetně jmen jako Sir Norman Foster, Oscar Niemeyer, Rem Koolhaas, Jan Gehl, Amanda Burden, Enrique Peñalosa, Alejandro Aravena a dalších. Opomenuti nejsou ani obdivuhodní obyvatelé, kteří se zasloužili o změny ve svém městě.
* SuperClásico, dánský režisér Ole Christian Madsen se ve svém šestém snímku pustil do žánru komedie. Christian je dánský obchodník s vínem, ale především smolař, kterého manželka vyměnila za argentinskou fotbalovou hvězdu Juana Diaze. Christian přijede se svým synem pod záminkou rozvodu do Buenos Aires, ale ve skutečnosti se chystá získat zpět srdce své ženy. Komediální situace jsou funkčně založeny na kontrastech jednotlivých národů aneb jak chladnokrevný Dán objevuje latino styl života v prosluněné Jižní Americe. Podaří se Christianovi pokořit argentinského hřebce?

reSITE s projektem UrbanACT
UrbanACT je studentský projekt, který demonstruje ideu, že kvalita městského prostředí není o vynaložených finančních prostředcích, ale o přístupu lidí, kteří jsou jeho elementární součástí.
Hlavním cílem urbanACTu je vzbudit aktivní zájem veřejnosti o město, ve kterém žijí, a zapojit ji do diskuze a do návrhu zlepšení veřejného prostoru.

ARCHIP, soukromá mezinárodní vysoká škola.
ARCHIP je též platformou architektury, zabývající se informační, osvětovou a publikační činností. Provozuje výstavní prostory, architektonickou knihovnu s čítárnou časopisů, poskytuje kurzy celoživotního vzdělávání a organizuje přednášky domácích i světových architektů.

Minuta pro město
Někdy stačí minuta pře­mýš­lení o tom, jak by se dalo vylep­šit místo, ve kte­rém žijeme. Každý dobrý nápad může spus­tit velké změny. Ulič­nická zeď umož­ňuje pře­mýš­let o změ­nách nahlas. Dejme tedy hlavy dohro­mady, postavme se ke sta­rým pro­blé­mům čelem a zkusme se znovu zamys­let, jak by se věci daly dělat jinak. Začněme roz­ho­vor o našich nápa­dech s těmi, kteří mají pra­vo­moc je rea­li­zo­vat. Spo­jme se s ostat­ními a zkusme spo­lečně vytvo­řit z našeho okolí lepší místo pro život.

Živá hudba na scéně LETNÁ ŽIJE!
Wild Tides
"Hrajeme sakra krátký, zásadní a upocený písničky o tom odzbrojujícím pocitu, kterej můžete zažít jedině v noci na opuštěný pláži, když skrz černý brejle nezůčastněně pozorujete, jak vám pěna příbojovejch vln omývá zlatý špičky kovbojskejch bot."
J "Jéčko" je písničkářská garážovka v podání jednoho člověka - Jakuba Jiráska. Hraje na kytaru, zpívá o svých kamarádech, o výletech a o svojí holce. To všechno naživo doprovází jeho iPod.
KPFRM (Kratochvíle Pánů Franty, Radima, Milana) vaří svou vysoko oktanovou směs z neobvyklých ingrediencí a svoje fanoušky mají ve zvyku neustále překvapovat.

Pragulic – Poznej Prahu jinak!
Praha je místem, které má po celý rok co nabídnout a je velice oblíbeným cílem turistů z celého světa. Již od tohoto léta jim nabízíme opět něco nového. Do pražských ulic přichází projekt Pragulic, který lidem ukáže neodhalenou stranu hlavního města. Zájemci poznají příběhy specifických míst, která většinou vedou mimo hlavní turistické trasy anebo se dovědí zajímavosti o nejnavštěvovanějších pražských lokacích. Pragulic není určen jen pro návštěvníky Prahy, kteří zde zavítají na dovolenou či během prázdnin, ale i pro studenty, nebo samotné obyvatele města, kteří zde žijí již dlouhá léta. Průvodci a průvodkyně vypráví svou osobní zkušenost na pozadí historie města a palčivé problematiky bezdomovectví.
Petr s Marianou Vás provedou v okolí Letné. Tato lokalita má své kouzlo, o tom každý v Praze ví, nicméně tito průvodci Vám nabídnou svůj zdejší příběh – Petr zná tuto lokalitu velice dobře, prodává zde totiž časopis Nový prostor.

Tadyto je móda, umění, šperky, design a bříza.
Do programu Zažít město jinak si Tadyto připravilo prodejní stánek, dílnu pro děti (výroba placek, šperků a malování na textil), divadelní představení o oblečení a módní přehlídku modelů z recyklovaných materiálů.

Segra Segra
se zabývá streetovou módou se zaměřením pro cyklisty ve městě. Kolekci Don´t Walk: Ride! neustále rozšiřují o nové kousky, v posledním roce se dámy zaměřily též na doplňky.
Střihová koncepce je navržena s ohledem na jízdu na kole, ale zároveň na pohyb a život ve městě. Zaměřuje se jak na praktickou stránku oděvu, tak na řešení ochranných prvků, nutných pro jízdu při snížené viditelnosti. Součástí oděvu jsou efektivně zakomponované reflexní proužky a potisky. Celkový design je ozvláštněn o detaily vyrobené z použitých duší kol.
Kolekce vyrábí výhradně v České republice v menších sériích, ale velká část jejich práce vzniká zákazníkům přímo na míru.

To či to, designový obchod si pro vás nachystal následující fotoprogram:
* workshop na téma fotografování s kamerou Obscurou
* zapůjčení fotoaparátu včetně fotomateriálu zdarma
* přítomný bude fotograf, který vysvětlí principy fungování a poradí jak si pořídit zajímavý snímek
* fotografii bude možné na místě vyvolat a odnést si domů

Pinčes před Okem!
Přijďte si zařádit jako za mlada - zahrát obíhačku nebo se zúčastnit turnaje. Nebudou chybět ani ceny pro vítěze.
Pálky i míčky budou k zapůjčení, ale nebudeme se zlobit, když přinesete vlastní.

Vývařovna Potluck Table
Umíte lahodné cupcakes? Dokonale dochucené saláty? Řízky jedinečné receptury? Nebo vytáhnout božskou věc z trouby?
Výtvor přineste 22.9. od 14,00 do 21,00 hod. ochutnat svým kamarádům, sousedům, kolegům, známým a soutěžte o titul i hodnotné ceny!

Kavárenská cukrárna Alchymista nabídne nápoje z čerstvě pražené kávy, domácí limonády, sladké koláče, sušenky a workshop přípravy kávy.

Kavárna a restaurace SUteren nabídne:
Thajské zeleninové kari v kotlíku (eventuelně su-guláš, anebo telecí ragú), americké hamburgery, su-brownies a další pochutiny dle počasí.

Piknik zóna K14 & BISTRO 8
K14 (Kostelní 14) se přihlásila se sousedskou grilovačkou aneb přineste si vlastní cuketu, klobásu nebo jinou dobrotu, poseďte a pokláboste se sousedy.
BISTRO 8 (Veverkova 8) bude lahodit chuti všem návštěvníkům.

Celým dnem provází moderátor Saša Michailidis a DJ Robot.

Chcete se připojit i vy?
Hledáme dobrovolníky i organizace, které se chtějí během Zažít město jinak představit a zapojit se do programu. Přihlášky přijímáme do konce srpna 2012 na pr@alfredvedvore.cz nebo olja@biooko.net.
Hlavní organizátor: Auto*Mat o.s.
Organizátoři programu v Zóně Letná: Bio Oko, Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře a K14

Za podporu děkujeme Marku Ječménkovi a Městské části Praha 7.

Zažít město jinak 2011, foto Ondřej Pelikán Wild Tides Pragulic: Průvodce - bezdomovec J Pinčes před Okem! Letná Sobě! KPFRM SUteren Tadyto Compagnie Des Pieds Perchés: Foutaise To či to Segra Segra Bio Oko: Urbanized Uličnická zeď Bistro 8 Policie ČR: Dětské řidičské průkazy Saša Michailidis Iuridicum Remedium Vývařovna.com DJ Robot Cukrárna Alchymista Luciela Taschen Bio Oko: SuperClásico T. Benešová a D. Stojčevski K14 reSITE: urbanACT Bio Oko: Výlet ARCHIP