ZAŽÍT MĚSTO JINAK 16.-22.9.

délka představení: min
akce – instalace – performance
Vydejte se s námi po Praze a za Prahu na kole, pěšky nebo lodí, vemte s sebou děti, rodinu a přátele. Připravili jsme pro Vás nečekané zážitky, díky kterým se na své město podíváte jinýma očima. Zažít město jinak je týden osvětových a kulturních akcí na podporu dopravy šetrné k městu, lidem a prostředí.
Program Zažít město jinak realizují pod hlavičkou Auto*Matu sdružení Oživení a Motus, produkce divadla ALFREDVEDVOŘE, a další organizace a jednotlivci.

SOBOTA 15. ZÁŘÍ / 8.00 předskokan programu
Existuje z města pro pěšáka cesta?
aneb jak se dostat z Prahy pěšky na Karlštejn

NEDĚLE 16. ZÁŘÍ / 14.00, 14.30, 15.00
Parádní procházka
pěšky po Praze úplně jinak

Pražské cyklozvonění 2007 / 9.00 – 17.00
rodinná cyklojízda zakončená kulturním programem

PONDĚLÍ 17. ZÁŘÍ / 20.30
Kino Světozor
projekce tématických filmů a vernisáž knihy Krotitelé aut – hrdinové naší doby

ÚTERÝ 18. ZÁŘÍ / 16.00
Porodní bolesti pražské cyklodopravy
moderovaná cyklovyjížďka po Praze 7

STŘEDA 19. ZÁŘÍ / 8.00
Do školy na kole
žáci a učitelé gymnázia Postupická

ČTVRTEK 20. ZÁŘÍ / po celý den
Utukové
duše obětí automobilových nehod se zjevují v centru Prahy

PÁTEK 21. ZÁŘÍ / 13.00 / 16.00
Tam na kole, zpátky lodí
výlet s lodí Tajemství Divadla bratří Formanů

SOBOTA 22. ZÁŘÍ / 15.00
Velká podzimní cyklojízda
barvitá jízda centrem za Prahu pro cyklisty

O programu:

předskokan programu
SO 15/9 8.00 U Zlíchovského kostelíčka
Existuje z města pro pěšáka cesta?

aneb jak se dostat z Prahy pěšky na Karlštejn

Jednodenní výlet z Prahy do nádherné krajiny Českého krasu, která byla tradičně spádovou výletní oblastí přírodymilovných Pražanů už od doby romantismu. Pokusíme se prozkoumat dnešní možnost vhodné pěší výletní cesty z Prahy do Českého krasu tak, jak ji nabízejí stávající platné turistické cesty. Budeme si ověřovat, zda tyto turistické cesty jsou stále průchozí, zejména v místě dálnice na Plzeň a nově budovaného pražského obchvatu, který dnes vzniká v blízkosti Radotínského údolí, těsně u hranice CHKO Český kras. A na vlastním těle pocítíme působení různých typů prostředí, jimiž budeme z města ven do volné přírody procházet.
Od Zlíchovského kostelíčka se vydáme po modré značce Prokopský údolím a dál přes vesničku Holyně do Slivence; zde přejdeme na červenou značku a za budovaným pražským obchvatem vstoupíme údolím Cikánka do CHKO Český kras. Odtud budeme pokračovat Radotínským údolím k Malinovu mlýnu a dál po modré na Kulivou horu; dále potom po červené do Vonoklas, Mořinky a do Karlštejna, cíle naší cesty.
Celková délka trasy je cca 23-25 km.
Zájemci mohou případně navštívit hrad Karlštejn a prohlédnout si u mostu přes Berounku slavný budňanský geologický profil. Z Karlštejna se můžete vrátit navečer vlakem zpět do Prahy. Budete-li však chtít, můžete se mnou po další tři až čtyři dny pokračovat v cestě dál Českým krasem přes údolí Sv. Jana pod Skalou do Berouna a odtud podél Berounky na hrad Křivoklát a do Skryjí; dále přes Křivoklátské lesy do Zbiroha, odkud se vydáme nakonec na závěrečnou rituální cestu na vrch Plešivec, posvátnou horu Brd, kde své putování ukončíme.
Kontakt: Jiří Zemánek / sarvanga@centrum.cz / 777 117 466


NE 16/9 14.00, 14.30, 15.00 Karlovo náměstí
Parádní procházka


Zahrajte si s námi pražskou dopravní hru Chodče, nezlob se! Hraje se o průchodnost centra hlavního města. Špacírujte spolu s námi mezi Karlovým náměstím, Národním divadlem a promenádou na náplavce. Pěšky i poklusem půjdou průvodem herci, tanečníci a modelky. Průvodcem nám bude slavný světochodník pan Procházka.
Chůze je nejstarší lidský způsob dopravy. Je zdravá, přirozená a zcela ekologická. Je ale také společenským a estetickým zážitkem, který k městu bytostně patří. Chození umožňuje vychutnat si všechny podoby města – blyštivé výlohy obchodů, pouliční kavárny, krásu architektury i společenský život. V souvislosti s masivním nárůstem automobilové dopravy však chození v Praze utrpělo těžké ztráty. Parkující auta ukrojila chodníky, hájený prostor pěších. Smog a hluk vyhání lidi z ulic. Ponižujícím čekáním na pár sekund „zelené“ na přechodech pro chodce, nedůstojnými a nepohodlnými podchody a lávky se chodcům opakovaně dává najevo, že v dopravní hierarchii města jsou až na druhém místě.
Parádní procházka je oslavou chození ve městě a zároveň hravou polemikou s problémy pražské dopravní situace. Chce znovuobjevit centrum Prahy z pohledu chodce a zároveň odhalit auto-matismy, které se stále silněji vkrádají do našeho městského životního stylu.

Pořádá Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře, za podpory Hl. m. Praha.
Koncept: T. Vohryzková, Š. Havlíčková
Dramaturgie: P. Šourek
Scénografie: J. Havlíčková
Moderují: Z. Kasper, L. Čumba a S. Babčáková
Sraz v parku Karlovo náměstí u fontány blíže Žitné ulici
Počet účastníků je omezen, rezervace nutná!


NE 16/9 9.00 start cyklojízdy 12.00 začátek programu
Pražské cyklozvonění 2007


Cyklojízda pro rodiny s dětmi zakončená programem v lesoparku Kamýk na Praze 12, kde je připraven odpolední program v indiánském a sportovně cyklistickém duchu.
Během odpoledne můžete navštívit indiánské týpý, projet se na koni (ti menší na poníku), vyzkoušet si bubnování na indiánské bubny, střelbu z luku, chůzi na chůdách, jízdu na kanoi, pečení „hadů“ z chlebového těsta nebo si nechat vyzdobit obličej indiánskými barvami. Program vyvrcholí koncertem indiánské rockové kapely Malá bílá vrána.

Pořádají Městské části Praha 11,12,13, 4 a 5 ve spolupráci s Nadací Partnerství.
Více na www.praha12.cz


PO 17/9 20.30 kino Světozor
Live Bicycle - Bicycle as a Way of Living
Itálie 2006, rež. Francesco D. Ciani & Federico Gallo, 54 min., italsky/anglické titulky

Live Bicycle je film o mezinárodně meziplanetární cyklojízdě v Římě 2006. Dokument „o automobilech, o dopravě, o lidech, o myšlence... a o jiném způsobu života... zvaném bicykl“ přináší zajímavé záběry ze samotné jízdy stejně jako rozhovory s jejími účastníky z celého světa a komentáře vtipně prokládané animacemi a scénkami ze starých filmů.
Před projekcí se uskuteční křest knihy „Krotitelé aut – hrdinové naší doby“.
Jde o výběr nejlepších textů za posledních deset let z časopisu o ne-autokultuře
Carbusters. Vydal World Carfree Network 2007, editor Steven Logan.

Více na www.worldcarfree.net


ÚT 18/9 16.00 start před úřadem MČ Praha 7
Porodní bolesti pražské cyklodopravy

moderovaná cyklovyjížďka po Praze 7

Cyklistika jako způsob dopravy je v posledním době často diskutovaným tématem a stává se také populární náplní proklamací v rozvojových koncepcích města. Realita pražských ulic je však zcela jiná – městské prostředí se k cyklistům nechová zdaleka tak přívětivě, jak by se podle různých prohlášení mohlo zdát. Cyklisté jsou často díky nevhodnému dopravním značením nuceni porušovat předpisy, především se ale na ně opakovaně zapomíná při plánování a realizaci nové dopravní infrastruktury.
Vyjížďka ukáže přímo v terénu problémy cyklistické infrastruktury a jejich možná řešení. Oblast Prahy 7 jsme vybrali jako modelový příklad a konkrétní zážitek toho, co čeká člověka, který chce kolo skutečně využívat jako dopravní prostředek.

Vyjížďka je určena všem, kdo ovlivňují plánování a realizaci cyklistické infrastruktury v Praze – politikům, úředníkům, projektantům – a dále novinářům a zájemcům z řad veřejnosti.
Délka trvání cca 1,5 hod.
Pro účast na akci není nutné být zdatným cyklistou – postačí pouze obyčejné jízdní kolo.
Zájemcům zajistíme zapůjčení kola. Po skončení vyjížďky následuje neformální diskuze
Potvrzení účasti a další informace na tomas.cach@auto-mat.cz


ST 19/9 8h gymnázium Postupická, Praha 4
Do školy na kole


Studenti a učitelé gymnázia Postupická na Praze 4 se zapojí do Evropského týdne mobility ranní cestou do školy na kolech, kolečkových bruslích a někteří – nesportovci – pěšky. Ve vzdálenosti do cca 12 km od školy budou určeny tzv. meeting pointy, kde budou na studenty čekat učitelé, aby s nimi bezpečně přijeli do školy po předem stanovené trase. Dopoledne bude program pokračovat pro mladší studenty na dopravním hřišti, pro starší orientačním cyklozávodem v blízkosti školy a pro studenty na kolečkových bruslích štafetovým závodem.
V rámci akce studenti vyplní dotazníky, ve kterých uvedou, jak se do školy běžně dopravují a jak by se rádi dopravovali v budoucnu. Popíší také nebezpečná místa na své cestě do školy a navrhnou opatření, která by zvýšila jejich pocit bezpečí.
Vyplnění dotazníku tak bude prvním krokem v zapojení školy do projektu Bezpečné cesty do škol. V jeho rámci studenti ve spolupráci s občanským sdružením Pražské matky mapují okolí škol z hlediska dopravní bezpečnosti a se zástupci Policie, města Prahy, městské části a projektantů hledají řešení nebezpečných míst.
Zahájení projektu Bezpečné cesty do škol zpečetí studenti pod vedením iniciátorky projektu, paní profesorky Ladislavy Bímové, setkáním se zástupci MČ Praha 4, kterým projekt veřejně představí, a pozvou MČ ke spolupráci.


ČT 20/9 po celý den v centru Prahy
Utukové


Rok 2007 je charakteristický nebývalým nárůstem úmrtí účastníků dopravních nehod, a proto se Utukové, duchové zemřelých (chodců, cyklistů, řidičů), vracejí na místa, kde opustili tento svět, aby se stali mementem pro nás přeživší. Chtějí nás varovat před nebezpečím, které silnice znamená, a svou přítomností se zasadit o silnice bezpečnější. Řidičům připomenout sílu nárazníků a chodcům jejich zranitelnost.


PÁ 21/9 13h Kralupy nad Vltavou 16h Roztoky u Prahy
Tam na kole, zpátky lodí


Utečte pátečnímu městskému shonu za Prahu! Divadlo bratří Formanů opět zve cyklisty i pěší výletníky, aby se v Kralupech nebo Roztokách u Prahy nalodili na loď Tajemství, která je zaveze zpět na pražskou Podbabu.

Více na http://www.formanstheatre.cz/


SO 22/9 15.00 Staroměstské náměstí
Velká podzimní cyklojízda


Zážitek. Lidé. Město. Zdraví. Styl! Cyklojízda za Prahu pro cyklisty. Barvitá jízda cyklistů, koloběžkářů a bruslařů na podporu zdravé a ohleduplné dopravy po městě. Jízdní kolo ve městě je rychlé, levné a zdravé. Víte o tom, že téměř 30% Pražanů by na kole rádo po městě jezdilo, pokud by k tomu měli vhodné podmínky?

Více na www.cyklojízdy.cz

V cíli zábava pokračuje:
Palachovo náměstí / Smetanovo nábřeží
PRAŽSKÝ DEN BEZ AUT
cyklistická zóna – pouliční kavárny – hudba