WHAT SHE DOES

Cristina Maldonado (MEX)
délka představení: 60 min
taktilní VJing
jazykově bezbariérové
performance: Cristina Maldonado
pohybová spolupráce: Věra Ondrašíková
produkce: Jedefrau.org
I jednoduché věci můžou leccos změnit k lepšímu, když jsou ve správném rámci. Tato performance je prohlášením proti pasivitě i proti nevíře, že máme moc změnit to, co vnímáme, když nás zahlcuje strach.

What She Does reinterpretuje filmový thriller z šedesatých let minulého století. Živé fyzické vstupy narušují a poškozují kompozici ve scénách, kde ženy čelí nebezpečí, psychické manipulaci, sadismu, nátlaku a únosům. Performerka reaguje na tyto situace intuitivně a zkouší, co může a nemůže udělat, aby je ovlivnila; zabývá se vlastním strachem, vlastní potřebou ničit zlo a potřebou identifikovat se se situací.

Cristina Maldonado je mexická autorka ovlivněná vizuálním a konceptuálním uměním. V posledních deseti letech se pohybovala na pomezí tance, divadla, výtvarného umění a interaktivních médií. Výsledkem jejích zkoumaní byla např. představení Theorem of Wanting- interaktivní multimediální performance, Honestly Old- fiktivní divadelní představení, Audio Witness - představení a zvuková instalace pro poslech do sluchátek a Study on Fact and Fragility - instalace a akční performance. Její tvorba je charakteristická výzkumným procesem, který spojuje mnoho různých zdrojů, estetických hledisek a použitých médií, např. vizuální umění, performance, experimentální divadlo, tanec, rozhovory, nová i stará méda a kontakt s publikem. Ve svých pracích se zajímá o kolektivní vnitřní zkušenost, která obvykle začíná u konkrétních události osobního charakteru. Účinkovala ve střední a východní Evropě, New Yorku a Montrealu, a její umělecké aktivity byly podpořeny z hlavních kulturních institucí v Mexiko jako Ministerstvo zahraniční, Národní nadace pro kulturu a umění a Národní institut umění. V roce 2010 iniciovala uměleckou spolupráci mezi Mexikem a Českou republikou, kterého se zůčastnilo více než 17 umělců, kteří se společně podíleli na vytvoření experimentálních představení v obou zemích. Od roku 2003 se podílela se na produkci několika uměleckých projektů v České republice podporovaných mexickou vládou formou rezidencí. V Praze uvedla sedm představení ve spolupráci s divadlem NOD (Teorie chtění), festivalem 4 +4 dny v pohybu (Fact), Pražským Quadriennale nebo s Meetfactory (The Audio-witness project, Mrs. Everywhere Live stream, Honestly Old) a podporou hl. města Prahy a Ministerstva kultury ČR.
Speciální poděkování: National Fund for Arts and Culture (FONCA). Činnost Jedefrau.org podporuje Ministerstvo kultury a Magistrát hlavního města Prahy.