VÝŠ / tYhle

Pevným krokem do vzduchoprázdna.
délka představení: 45 min
jazykově bezbariérové
Florent Golfier (FR) a Lukáš Karásek (CZ) přebývající ve světě, kde jejich život určují jediné dvě síly: gravitace a touha dostat se výš. Jedním gestem opírají štafle o jejich stín a plni elánu vykračují pevným krokem do vzduchoprázdna.

Představení 7.4. se koná v rámci České taneční platformy a jeho kapacita je plně zadaná pro festivalové hosty. Na tento termín tudíž není možné vstupenky rezervovat ani koupit. PŘEDPRODEJ JE DOSTUPNÝ POUZE PRO UVEDENÍ 5.4. - děkujeme za pochopení.

V nové inscenaci fyzického divadla souboru tYhle se ocitáme ve světě, který ten náš jen připomíná: dvojice performerů versus jeden podivný předmět s příčlemi a štěřinami. Chtějí se dostat vzhůru, ale výsledek je nejistý: ženou se za mlhavou vidinou, že tam nahoře to bude lepší, jejich pohyb volnější a mysl svobodnější. Přitažlivost je ovšem vztahovačná síla a pozměňuje každý jejich krok. Překážky jim neklade jen ona, ale i ztřeštěná živelnost, s níž se pokoušejí dojít k vysněnému cíli: když už výš, tak alespoň tou nejkrkolomnější cestou!

Florent Golfier (*1990) se narodil v Nancy ve Francii. Zde studoval nejdříve činohru a pak se dostal do Ateliéru klaunské, scénické a filmové tvorby na JAMU v Brně, kde se začal věnovat fyzickému divadlu a modernímu tanci. Kromě sólového autorského představení Umbilicus (2014) od roku 2013 spolupracuje s Lukášem Karáskem a spolu dávají vzniku představení „Tešlon a Frkl“, „Les Fantômes“ a „Pierer“, která jsou uváděna nejen na českých scénách, ale i v zahraničí. Dále se jako interpret se objevuje v představeních, jako jsou „Pisum Sativum“ (Karine Ponties, 2012), „Anatomie těla v tanci“ (Carlo Locatelli 2014), „Mimo provoz“ (Vít Nezval, 2015), „12" (Kitt Johnson, 2015) a v rámci spolku tYhle v představení Un (Marie Gourdain, 2016).

Lukáš Karásek (*1989) pochází z Třince, absolvoval ostravské Waldorfské lyceum. Zde se dostal k divadlu díky Hance Štrbové, která ho přijala do studentského souboru Wicca, jehož byl čtyři roky aktivním členem. Poté se přihlásil na JAMU do Ateliéru Klaunské, scénické a filmové tvorby. Našel se v pohybovém divadle a divadle masek, zúčastnil se stáže komedie dell'arte ve Florencii s Giovannim Fusetti. Ateliér dokončil pod vedením Pierra Nadaud na jaře 2013, nyní zde vyučuje předmět Divadlo masek. Po studiích začal intenzivní spolupráci s Florentem Golfierem, společně založili divadelní spolek tYhle, s nímž uvedli představení „Tešlon a Frkl“, „Les Fantômes“, „Umbilicus“, „Pierer“, „Un“). Dále Lukáš spolupracuje s Divadelním centrem Zlín na vzdělávacích anglicko-českých představeních pro mládež a se skupinou klaunů na brněnských představeních Re-Kabaret v Divadle Bolka Polívky. Mimo divadla se přes rok živil tesařinou.

Autoři a účinkující: Florent Golfier, Lukáš Karásek
Dramaturgická spolupráce: Marek Menšík
Scénografie: Marie Gourdain
Světelný design: Zuzana Režná
Hudba: Matouš Hejl
Výroba rekvizit: Jakub Ryvola
Akrobatická spolupráce: Stephanie N'Duhirahe
Produkce: Andrea Švandová, Soňa Alexová, Simona Vičarová
Speciální poděkování: Pierre Nadaud
Poděkování: Eliška Brtnická, Prokop Vondruška, Dominique Rebaud, Petra Kateřina Bučková
Projekt se uskutečňuje v roce 2016 za finanční podpory statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR a Nadace Život umělce.

Podpora: Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře, Divadlo na cucky / DW7, Industra Stage, SE.S.TA., Cirqueon.

Foto: Michal Ureš Foto: Michal Ureš Foto: Michal Ureš Foto: Michal Ureš Foto: Michal Ureš Foto: Michal Ureš Foto: Michal Ureš Foto: Michal Ureš