ÚTĚKY / Dominika Andrašková

Derniéra
délka představení: 60 min
Příběh mladé ženy, která se (opět) ocitla ve vězení. Málo místa, málo rozptýlení, hromada času.

Inscenace Útěky se inspiruje životem a dílem Albertine Sarrazinové, francouzské básnířky, zlodějky a prostitutky, která strávila ve vězeních či nápravných zařízeních pro mladistvé celkem osm let svého ani ne třicetiletého života. Ve svém prvním románu rozvedla na pěti stech stranách přes pětadvacet způsobů, jak utéct z vězení. Ani jeden z těchto útěků se neuskutečnil.

Co je hybnou silou, která nás žene kupředu? Jsme vůbec schopni rozlišit, kdy je náš pohyb motivován směrem k něčemu a kdy směrem od něčeho? Čím je definována ona hranice, která to odlišuje? Je-li pohyb absolutní hodnotou ve společnosti, jak se staví k pohybu v kruhu? A k pohybu na místě? Nebo je určující právě zdání pohybu, a o bodech A a B lze pomlčet? Ostatně, proč jsme přesvědčeni o tom, že v bodě B nalezneme něco lepšího, než je v bodě A?

Autorka projektu Útěky Dominika Andrašková inscenovala již klasickou hru Sarah Kane: Psychóza ve 4.48 (Studio Alta, 2013), dramaturgicky vedla filmově-performativní cyklus Konsekvence bizarnosti II (MeetFactory, 2014), podílela se na dramaturgii České národní expozice PQ15 SWEET SWEET SWEET Nebeský festival. Věnuje se scenáristice a překladatelství. Oslovila své bližší i vzdálenější spolupracovníky, aby díky zkušenostem z různorodých sfér divadelního umění a z nich vycházejících vyjadřovacích prostředků společně vytvořili vrstevnatou výpověď o útěcích, alibi a konfrontaci.

Představení je v češtině.

Autorský tým:
Scénář a režie: Dominika Andrašková
Dramaturgická spolupráce: Matěj Samec
Scéna a kostýmy: Ivana Kanhäuserová
Zvuk a hudba: Darya Samokhvalová
Hrají: Julie Goetzová, Jana Kozubková, Daniela Voráčková, Jakub Gottwald, Miluše Hradská

Premiéra: 5. 6. 2016, Alfred ve dvoře
Podpořili / poděkování: MOTUS – produkce divadla Alfred ve dvoře,
Státní fond kultury, MKČR, Nadace Život Umělce, MeetFactory o.p.s.

Útěky Útěky Útěky Útěky Útěky Útěky Útěky Útěky Útěky Útěky Útěky Útěky