THE STRANGER GETS A GIFT/ Výzkumný projekt

Cristina Maldonado (MEX), Bethany Lacktorin (USA), Kateřina Fojtíková (CZ)
délka představení: 45 min
Divadlo jako privátní zkušenost
Jeden performer a jeden divák ve výzkumné intermediální instalaci.

Předchozí rezervace nutná! Pro zamluvení času nás kontaktujte na emailu: pr@alfredvedvore.cz, nebo na tel: 775 186 860. Vyhrazený čas na osobu je 45 minut.

The Stranger Gets a Gift mexické umělkyně Cristiny Maldonado je do určité míry performancí, do určité míry instalací, ale ze všeho nejvíce jej autorka pokládá za jistý typ služby – v principu obdobný, jaký poskytuje zubař či kadeřník. Zároveň se v tomto výzkumném projektu pokouší zkoumat možnosti a meze společného sdílení časoprostoru dvou lidí, kteří se neznají. Tedy jednoho umělce a jednoho diváka, neboli hosta či „cizince“. Divák je vyzván, aby se s umělcem podělil o jistý druh informací; tak se mezi nimi utváří pouto založené
na důvěře, v závěru stvrzené darem.

Vzniklý prostor umožňuje nejen vystoupit z naší každodennosti, ale také odstup od rutinního používání určitých nástrojů, kterým propůjčujeme místy až posvátnou kvalitu. Takové narušení vtahuje naše vnímání do zcela svobodné oblasti. Významy jednotlivých akcí nejsou předem dané a jakýkoliv náš příspěvek do této pomyslné „skládačky“ se stává jejím plnohodnotným komponentem. V určité chvíli tak setkání umělkyně a hosta dospívá do fáze, kdy se stává otázkou, kdo je tu vlastně oním „cizincem“: každý totiž ve stejné míře bere i dává.

Projekt The Stranger Gets a Gift nabývá dvou podob, nabízí dvě na sobě nezávislé varianty služeb: Amuleto a Reminiscencia.

Amuleto, na němž spolupracuje výtvarnice Kateřina Fojtíková, je zároveň ateliérem i videoinstalací. Divák zvolí některá ze svých osobních přání a také zábran či potíží, které performerovi svěří. Jejich propojením vzniká amulet, předmět symbolické síly.

Reminiscencia, na které se podílí hudební skladatelka a interpretka Bethany Lacktorin, se nejprve snaží návštěvníka dezorientovat prostřednictvím množství zvukových podnětů, odpoutat od jeho běžného způsobu vnímání a posléze –propojením takto nabytých zážitků –vytvořit novou, velmi osobní sluchovou paměť.

21.3. – Amuleto (Fojtíková/Maldonado) česky, anglicky, španělsky
17h, 18h, 19h, 20h, 21h

22.3. – Reminiscencia (Lacktorin/Maldonado) anglicky
17h, 18h, 19h, 20h, 21h

23.3. – Amuleto a Reminiscencia (Fojtíková/Lacktorin/Maldonado) česky, anglicky
10h, 11h, 12h

The Stranger Gets a Gift je neustále se utvářejícím výzkumným procesem (work in progress). Jeho vyvrcholením bude premiérové představení v říjnu 2013.

Cristina Maldonado (Mex)
umělkyně, jejíž tvorba vychází z fyzického pohybu, který se zajímavým způsobem promítá do jejích vizuálních a konceptuálních experimentů s videem, zvukem, koláží a performancí. Sjednocuje experimentální divadlo, tanec, interaktivní umění, nová a stará média, jejími tématy jsou tělo, komunikace a intimita. Vytváří experimentální konstrukce, které spojují objekty, videa i živé jednání. Pracuje sama, nebo ve spolupráci s umělci z různých oborů. Vystupovala v Mexiku, ve východní Evropě, v New Yorku a v Montrealu. Od roku 2003 režírovala řadu divadelních projektů v České republice.

Bethany Lacktorin (USA)
americká umělkyně korejského původu, multi-instumentalistka, zvuková umělkyně, která se zaměřuje na elektro-akustickou improvizaci. Její díla zahrnují reálné plynutí času, smyčky a zpětnou manipulaci. Pracuje s různou elektronikou, houslemi, vokály a interaktivními zdroji času. Pracuje také jako zvuková inženýrka pro televizní a filmové postprodukce, zavedla se na několika nezávislých filemech a dokumentech, nahrála a vydala několik alb, produkovala a vystupovala na výstavách ve Spojených státech a Evropě. V současné době žije a pracuje v Praze.

Kateřina Fojtíková (CZ)
vystudovala nová média na akademii výtvarných umění. Zabývá se videoartem a výzkumem jazyka mediální komunikace. Spolupracovala na několika divadelních a performačních projektech (PQ, 4+4dny v pohybu, SimpleStory, Tunel, Theorem of wanting).
Tato performance je součástí rezidenčního programu Motus divadla Alfred ve dvoře v roce 2013. Další podporu poskytl Stage Creators Grant 2012-2014 Národního mexického fondu pro umění a kulturu (FONCA/CONACULTA).

Rovněž je začleněna do projektu DISPLAYCE-Danza en Expansión a vytvořena za podpory čtyřicátého druhého článku Budget for Expenditure of the Federation 2012 v Mexiku.

Foto: Cristina Maldonado Foto: Cristina Maldonado