THE STRANGER GETS A GIFT SERVICE – REMINISCENCIA / C. Maldonado (MEX) a B. Lacktorin (USA)

V rámci festivalu Malá Inventura
délka představení: 45 min
Art service pro jednoho diváka
v angličtině, od 12h po hodinách, nutná předchozí rezervace na:+420 721 445 082 nebo na: the.stranger.gets.a.gift@gmail.com

„The Stranger Gets a Gift Service“
je projekt, který zkoumá, zda umění může být službou. Návštěvník, nebo-li cizinec (Uživatel), se prostřednictvím různých nástrojů, které
v rámci performancí/instalací dostává k libovolnému nakládání, spolupodílí na jedinečném představení.

Cristina Maldonado a další umělkyně z rozličných oborů spolu vytvořily na sobě nezávislé 40 minutové performance/instalace pro jednoho diváka ("Uživatele"). V rámci festivalu Malá Inventura budou uvedeny dvě, Reminiscencia (v divadle Alfred ve dvoře)
a Interruptor (ve Veletržním paláci).

Zájemce o "službu" si vybere instalaci a rezervuje čas, který mu nejlépe vyhovuje. Je žádoucí, aby na místo určení dorazil o 10 minut dříve
a mohl se tak seznámit s krátkým „manuálem“.

„Podle mě je umění něco, co je zcela nezbytné pro každého člověka. Stejně, jako si říkáme: „Potřebuju se ostříhat“ nebo „musím si vyměnit pas“, je možné si říkat: „Potřebuji se nechat dojmout“ nebo „je třeba, abych se podívala na něco smysluplného, poetického“.
Cristina Maldonado


Webové stránky projektu

Reminiscencia (v angličtině)
Performance, která je založená na sluchových podnětech. Vytváří specifické zvukové prostředí a umožňuje probuzení naší zvukové paměti.

Co představuje zvuková paměť? Co může předávat, sdílet, případně uchovávat?

Reminiscencia zkoumá zvukové prostředí. „Uživatel“ je vystaven množství zvukových podnětů; cílem je jeho odpoutání od běžného způsobu vnímání a posléze – propojením takto nabytých zážitků – vytvoření nové, velmi osobní sluchové paměti.

„Nasaďte si sluchátka. Informujte Operátora, že hlasitost zvuku je nastavena přesně tak, jak vám vyhovuje. Poslouchejte.“

http://vimeo.com/83896425

Cristina Maldonado (MEX)
Umělkyně, jejíž tvorba vychází z fyzického pohybu, který se zajímavým způsobem promítá do vizuálních a konceptuálních experimentů s videem, zvukem, koláží a performancí. Maldonado hledá vztahy mezi experimentálním divadlem, tancem, interaktivním uměním, novými i starými médii. Jejími tématy jsou tělo, komunikace a intimita. Vytváří experimentální „konstrukce” propojující objekty, videa i živé jednání. Pracuje samostatně nebo ve spolupráci s umělci z různých oborů. Vystupovala v Mexiku, v Evropě, v New Yorku a v Montrealu. Od roku 2003 režírovala řadu divadelních projektů v České republice.

http://whatcristinadoes.wordpress.com/
http://thestrangergetsagift.tumblr.com/

Bethany Lacktorin (USA)
Americká umělkyně korejského původu, multi-instumentalistka, zvuková umělkyně, která se zaměřuje na elektroakustickou improvizaci. Pracuje s různými elektronickými nástroji, houslemi či vokály. Působí jako zvuková inženýrka pro televizní a filmové postprodukce, podílela se na několika nezávislých filmech a dokumentech, nahrála a vydala několik alb, produkovala, vystupovala ve Spojených státech a Evropě. V současné době žije a pracuje v Praze.

http://beseppy.blogspot.mx/
Podpora:
Creadores Escénicos con Trayectoria 2013-14 FONCA.
Motus o.s., produkce divadla Alfred ve dvoře, rezidenční program 2013.
Jedefrau.org
Ministerstvo kultury ČR
Embajada de México en la República Checa.
Programa de Apoyo a las Artes Escénicas México - Unión Europea (FONCA - Unión Europea), Consejo Nacional para la Cultura y las Artes.

Rezidence výzkumu:
STANDING, AND_Lab, Atelier Real Lisabon; Joao Fiadeiro a Fernanda Eugenio.

Foto: festival Next Wave Foto: Vladimír Burian Foto: Vladimír Burian