TANEC MAGNETICKÉ BALERÍNKY + OBSKURNÍ FILMOTÉKA JANA K. / Andrea Miltnerová (GB/CZ) & Jan Komárek

Pohybová retroexprese.
délka představení: 65 min
jazykově bezbariérové
Za celou dobu se téměř nepohnula z místa, přesto dokázala v divákovi vyvolat takřka transcendentální zážitek z dokonalosti pohybu... místo kladení otázek křičí svým tělem osvobozující odpověď, kterou je krása.
Karolína Jermářová, Fřesh Fľesh

Její (Miltnerové) magnetickou balerínku zničí obsedantní disciplína, obsedantní symetrie, autoritativní geometrie pohybu, z níž neumí najít jiné východisko než sebedestrukci. Je to ovšem úchvatně krásná a pohybově napínavá sebedestrukce.” Nina Vangeli, Taneční zóna

Pohyb v kontextu obrazu a zvuku – obraz a zvuk v pohybu. Magnetická balerínka je přikovaná ve své světelné kleci, ale zároveň otevírá jiné dimenze. Intenzivní pohybové sekvence ve spojení se zvukovou koláží a úzce napojeným, pohyblivým světelným designem, předkládají nenásilné, místy iritující, jindy zranitelné osobní svědectví o urputné obsesi pohybem.

Tento koprodukční projekt Andrey Miltnerové a Motus o.s. byl vybrán na prestižní seznam tzv. Priority Companies 2013 nejvýznamnějšího evropského networku Aerowaves.

Choreografie a interpretace: Andrea Miltnerová
zvukový a světelný design: Jan Komárek
koprodukce: Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře.

OBSKURNÍ FILMOTÉKA / Jan Komárek a hosté
Promítání kratších experimentálních filmů Jana K. na malé obstarožní plátno.
Kromě jiného bude promítnut také krátký taneční film „Tanec Svatého Sebastiana” s Petrem Opavským a dokument rozloučení s hudební skladatelkou Geraldine Mucha. Je také možné, že se objeví skutečný Golem...

Andrea Miltnerová
Známá britská tanečnice a choreografka českého původu, která žije trvale v Praze, se už řadu let koncentruje na barokní tanec a jeho kreativní fúzi s dalšími tanečními technikami, především současným tancem. Narodila se v Londýně, kde vystudovala klasický i moderní tanec. Do Prahy přišla za souborem baletu Národního divadla. Tančila i v několika muzikálových produkcích. Spolupracuje jako performerka s řadou domácích a zahraničních tvůrců.

Jan Komárek
Studoval UMPRUM, obor grafika v roce 1983 emigroval do Francie, kde založil Mimo theatre a působil jako klaun a loutkář. Poté odešel do Toronta, založil autorské pohybové divadlo s živou hudbou Sound Image Theatre. Několikrát získal prestižní cenu Dora Mavor Moore za nejlepší inscenaci, design, scénickou hudbu a režii. V roce 2001 se přestěhoval zpět do Prahy, kde tvoří pohybové a taneční autorské projekty. V roce 2009 získal cenu Divadelní osobnost roku, udělovanou festivalem …příští vlna/next wave… a v roce 2010 cenu za světelný design, udělenou v rámci Festivalu Tanec Praha.