TAMURA / Tereza Bartůňková, Jan Čtvrtník & kol.

v rámci PQ+ 2019
délka představení: 60 min
jazykově bezbariérové
"Mimořádně sugestivní audiovizuální pouť postapokalyptickou krajinou."

Tamurova poslední cesta. Pod nohama sopečný štěrk, do zad se opírající žhnoucí slunce. Zvukovou kulisu tvoří jen jeho vlastní, plytký dech, přehlušovaný nepravidelnými výbuchy někde v dálce. Kam až oko dohlédne, rozkládá se krajina spalovaná slunečním žárem a ohni, pořád hořícími na planinách. Všudypřítomný dusivý kouř. Bezmoc a zoufalství. A zatímco voják Tamura umírá někde mezi válečným konfliktem a ekologickou katastrofou, dostává divák prostor pro meditaci a imaginaci, stejně jako pro zvědomění blížící se apokalypsy.

Autorská inscenace Terezy Bartůňkové, Jana Čtvrtníka a kol. volně navazuje na jejich předchozí společný projekt Dialog. Tentokrát byla tvůrcům inspirací kniha japonského prozaika Šóhei Óoka Ohně na planinách. Hutný obsah parafrázují autoři inscenace do silného audiovizuálního zážitku na pomezí rozhlasové hry, koncertu a komiksu. Zvuková, hudební i vizuální složka přitom vznikají a mísí se v reálném čase přímo na scéně.

Tvůrčí tým
Koncept: Tereza Bartůňková a Jan Čtvrtník a kol.
Režie: Tereza Bartůňková a Jan Čtvrtník a kol.
Scénografie, komiks, obrazový koncept: Tereza Bartůňková
Zvukový koncept: Jan Čtvrtník
Hudba a sound design: Jan Nedbal, Jan Čtvrtník
Produkce: Anna Hořejší
Účinkují: Tereza Bartůňková, Michal Bednář, Jan Čtvrtník, Nataša Mikulová, Jan Nedbal
Komiks: Tereza Bartůňková, Lucie Lučanská
Technická spolupráce: Šimon Janíček, Jan Kalivoda, René Vitvar
Premiéra: 18. 9. 2018 v rámci festivalu …příští vlna/next wave…

Tereza Bartůňková i Jan Čtvrtník jsou oba absolventy KALD DAMU, kde Bartůňková vystudovala scénografii a Čtvrtník herectví. Společná tvorba autorů je charakteristická silnou audiovizuální stránkou. Spolupracovali například na těchto projektech: Korvína, autorská bakalářská inscenace Terezy Bartůňkové (DAMU, 2013). Vítězný houpací kůň, společný autorský projekt (Divadlo Drak, 2014), Nekonečný příběh, loutková inscenace (Divadlo Lampion, 2015), Dialog, audiovizuální performance (2016, GRID, Alfred ve dvoře).
Představení vzniklo za podpory Motus, z.s., produkce divadla Alfred ve dvoře, Nadace život umělce a Lunchmeat studio.
Poděkování: Jakubovi Aeldrynovi, Jakubovi Hyblerovi, Martě Ljubkové, Lucii Lučanské, Robertovi Smolíkovi a Klubu Ankali.

Foto: Adéla Vosičková Foto: Adéla Vosičková Foto: Adéla Vosičková Foto: Adéla Vosičková Foto: Adéla Vosičková Foto: Adéla Vosičková Foto: Adéla Vosičková Foto: Adéla Vosičková Foto: Adéla Vosičková Foto: Adéla Vosičková Foto: Adéla Vosičková Foto: Adéla Vosičková