TaBALADA / Profil Décalages

DÉCALAGES - divadlo v pohybu
délka představení: 60 min
fyzické divadlo
jazykově bezbariérové
dramaturgická a režijní spolupráce: Zoja Mikotová
hrají: Seiline Vallée, Salvi Salvatore, Perla Kotmelová
hudební kompozice: Dan Fikejz
kostýmy: Yumi Hayashi, Erika Čičmanová
námět a scénář: Seiline Vallée, legenda Obasute
návrh a realizace alegorického vozu: Salvi Salvatore, Petr Píša (v kooperaci s Adamem a Janem)
realizace výpravy: Yumi Hayashi
světelný design: Roman Douda, Mikoláš Holba
technická spolupráce: Štěpána Pobořilová, Michal a Petr Kalivodovi
zvukový design: Ondřej Dědeček
Scénář pouličního představení je volně inspirován japonskou legendou Obasute. V chudé zapadlé vesnici Obasute je zvykem, že staří lidé, kteří dovrší sedmdesátý rok věku, sami a dobrovolně odcházejí do hor, aby zde zemřeli. Na jejich poslední cestě na vrchol Narajamy – dubové hory, kde se shromažďují duše mrtvých – je doprovází jejich děti.

„Při vzniku inscenace jsme pracovali především s tématy stáří a smrti, nepotřebnosti starých lidí a způsobem, jak na tyto fenomény pohlíží naše západní společnost v porovnání s vnímáním stejné problematiky v jiných tradicích a kulturách. Zajímá nás vztah mezi matkou a jejími dětmi, matčin despotismus, zaslepenost a nevědomost jejích potomků…“

Celé představení se odehrává kolem alegorického vozu. Herci používají velmi specifický vizuální jazyk, který vytvářejí pomocí kombinace různých performativních forem a technik – hudby, tance, loutek a závěsné akrobacie (akrobatický kruh, šály, závěsné vaky, akrobatické popruhy). Důležitou součást poetiky inscenace tvoří hudba a zpěv. Vše je doplněno velmi výraznou, stylizovanou výpravou.
premiéra: 7. 5. 2008 v rámci mezinárodního festivalu Gliwickie spotkanie Teatralne (cena za nejlepší představení projektu Inspiracje 2008).

Web Decalages