SUPER – NATURAL / Wariot Ideal

v češtině
délka představení: 60 min
survival performance
"Zachmuřeně, soustředěně a absurdně veselé představení pánů Kalivody, Procházky a Švejdy." V. Mikulka

Teatralisovaný, hudebně-koncertní večer. Syntetické divadlo, nejtrefnější forma k vykreslení tématu zápas a přežití. Stand-up comedy, monology, akční scénický projev, tanec, lehká akrobacie, náznak cirkusové klauniky plus mississipi blues, rock, patetické politické protestsongy, populární srdcervoucí písně se spasitelskou tématikou.


Jsi kompetentní sdělovat něco společnosti?
ANO - NE

Dokážeš vzkřísit staré rituály?
ANO - NE

Jsi horší než fašisti?
ANO - NE

Máš nějaké jiné jistoty?
ANO - NE

Dokážeš věřit, že bůh je opravdu mrtev?
ANO - NE

Jsi otrokem historie?
ANO - NE

Je historie naším otrokem?
ANO - NE

Dokážeš se normálně najíst?
ANO - NE

Dokázal bys přežít v lese?
ANO - NE

Chceš tady být?
ANO - NE

Byli tvoji předci vůbec lidi?
ANO - NE

Máš rád alespoň jednoho developera?
ANO - NE

Nehodící se škrtněte.


Tomáš Procházka (1973)
vystudoval Střední průmyslovou školu dopravní a poté v roce 1996 absolvoval DAMU na katedře alternativního a loutkového divadla. Působí jako nezávislý umělec v oblasti divadla, performance, hudby a intermédií.
V devadesátých letech se podílel na mnoha scénických projektech, často jako technolog, hudebník, zvukař a herec v jedné osobě (s ruskou skupinou Derevo, s Divadlem bratří Formanů, s Minem Tanakou, s holandskými Grifftheater).
V roce 1999 vstoupil do souboru Buchty a loutky, kde působí dodnes. Zde režíroval tři představení (Gilgameš, Pes Baskervilesský a Kabaret KaKa) a ve většině ostatních vystupoval a také skládal či živě hrál hudbu. Se členy Buchet a loutek pracuje také jako loutkář/animátor pro film. Spolupracoval na filmech Kuky se vrací, Antikrist, The Strings a mnoha krátkometrážních filmech a reklamách. Jako člen Buchet a loutek i samostatně vedl loutkářské workshopy v ČR, Mexiku a Kanadě.
V roce 1998 založil hudební skupinu B4, se kterou vydal kritiky oceňovaná CD u vydavatelství Polí5. Album Didaktik Nation Legendary Rock získalo v roce 2011 cenu Vinyla v kategorii deska roku. V roce 2005 založil divadelní skupinu HANDA GOTE research & development. Podílel se na všech představeních souboru, dramaturgii festivalu Still-life v roce 2009 a 2010 a také na několika výstavách skupiny.
Jako hudebník a zvukový designér spolupracuje s různými tanečními
a pohybovými skupinami např. Vertedance, Nanohach, Stage code, Kristýna Celbová , HoMe Theatre.
Vytvořil také hudbu k několika filmům (Chcípáci, Pohyby tance, Cinémensonge /film-lež, Sedmnáct ) Jako hudebník vystupuje s projekty Gurun Gurun, Radio Royal, s finským hudebníkem Pasi Makelou a také sólově pod jménem Federsel. Spolu s Petrem Ferencem organizuje koncertní sérii Wakushoppu.

Vojtěch Švejda
* 26.6. 1976
Herec a mim věnující se autorské divadelní tvorbě a improvizaci.

Vzdělání
1997-2001
Hudební Akademie Múzických Umění v Praze – obor nonverbální a komediální divadlo
1994-1997
Janáčkova Konzervatoř v Ostravě – obor hudebně - dramatický
1990 -1993
Střední Odborné Učiliště – obor kuchař- číšník.

Během studií na Pražské H.A.M.U. byl angažován jako herec-mim v divadle Mimů Alfred ve Dvoře, kde účinkoval až do jeho uzavření r v roce 2000 v představeních - L´Amfiparnaso, Grotesky na boso, Pohyblivý kabinet, Kjógeny. Hrál také v představeních Národního divadla v Praze - Mistr a Markétka, Hamlet.
V roce 2009 byl nominován na cenu Alfréda Radoka jako talent roku 2008 za představení Arktický Robinson aneb Neuvěřitelná putováni Jana Eskymo Welzla.
V roce 2008 byl v divadle Alfred ve dvoře uskutečněn průřez jeho divadelní tvorbou pod názvem Sny a realita. Je členem improvizovaného hudebního nojazz gangu „Woříšci“
a spoluzakladatelem hudebního andekdotik punk duetu „Exclusive Mars“.
V roce 2012 se stává držitelem ceny „Česká divadelní DNA“ za vysokou uměleckou a tvůrčí integritu a za reprezentaci nového českého autorského divadla v zahraničí.

Autorská tvorba

2011 - Plošina
2010 - Wariot Ideal
2009 - Sifon
2008 - Arktický Robinson aneb Neuvěřitelná putování Jana Eskymo Welzla
2007 - Albert se bojí
Pullcherium Famfulare Mudi
2006 - Polaris
Metamorphósis Famfuláre
2002 - Bliss

Spolupráce a účinkování
Aktivně spolupracuje s divadlem Alfred ve Dvoře, skupinami Adriatik uvádí, Matapa. Účinkoval a byl spoluzakladatelem skupiny Krepsko. Pravidelně se účastní divadelního občasníku Domácí úkoly z pilnosti.

2011 - Lenka Tretiagová - Krabat
2009 - Lenka Tretiagová & Ondřej Lipovský – Putování ve větvích
2008 - Krepsko - Petr Nikl - Theater Labor - Room of Miracles
2008 - Linda Samaraweerová a Karl Karner - Karl Karner zemřel v …
2007 - Mamacallas - „Den Zloby“ - spolupráce na režii a vytvoření scénické hudby
2006 - Matapa - Matapa na krev
2005 - Matapa - Matapa už de.de
2005 - spáchání projektu „Ukradené ovace“ v Národním Divadle
projekt získal cenu - Projekt roku na festivalu Next Wave
2004 - Krepsko - Nejmenší žena na Světě
2004 - Krepsko - Ada a Pter
2003 - Krepsko - Šunt
2003 - Nora Sopková - „ Apnie“ - tanečně divadelní show.
2002 - Městské divadlo Krepsko
2002 - Pasažer - ve spolupráci s výtvarně divadelní skupinou Jednotka – Unit
2002 - Krepsko - Šutr v jogurtu
2001 - Pes Závozník - uvedení autorského projektu Jamese Donlona a Charlieho Oatse

Jan Kalivoda
Zvukový mág a skladatel. Studoval filmový zvuk na VOŠF v Písku a tradiční indonéskou hudbu na Bali. V současné době dokončuje studia na FAMU, Centru audiovizuálních studií. Vytvořil hudbu pro mnohá divadelní představení. Je členem nezávislého uměleckého sdružení Undo and Redo. Je členem improvizovaného hudebního nojazz gangu „Woříšci“ a spoluzakladatelem hudebního andekdotik punk duetu „Exclusive Mars“.

Jan Dörner
Divadelník a amatérský filmař. Jako světelný designer, scénograf i samotný tvůrce se podílí na mnoha složkách tanečních, pohybových i činoherních představení. Je členem skupiny HANDA GOTE a Wariot Ideal. Při divadelním práci se snaží o propojení zastaralých přístrojů s moderní technologií, hledá cesty k nestandardnímu lightdesignu a přetváří šrot a kovový odpad v netradiční světlomety.
Premiéra proběhla 27.10.2012 v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu.

Projekt podpořili: Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře, 4+4 dny v pohybu a Wariot Ideal o.s.

Foto: Karla Cantu Elizondo Foto: Karla Cantu Elizondo Foto: Karla Cantu Elizondo Foto: Karla Cantu Elizondo Foto: Karla Cantu Elizondo Foto: Karla Cantu Elizondo Foto: Karla Cantu Elizondo Foto: Karla Cantu Elizondo Foto: Karla Cantu Elizondo Foto: Karla Cantu Elizondo Foto: Karla Cantu Elizondo