SAFÍROVÁ HLAVA / Handa Gote Research & Development

loutková psychedelie, remake, setkání sousedů
délka představení: 60 min
V roce 1996 vzniklo divadelní představení Safírová hlava, jeho jediné uvedení se odehrálo v Práchni - části obce Kamenický Šenov, v domě rodiny Váchalových, sousedů obou- tehdejších i současných - protagonistů. Ti se po 23 letech pokouší představení rekonstruovat. Ve sklepě rodinného domu se našly trosky původní výpravy a zbytky loutek a objektů. Na videokazetě formátu VHS-C se dochoval také fragment záznamu původního představení, které počítalo s alespoň několika reprízami, bohužel jeho osud byl jiný. Místo krátkého reprízování a nostalgického vzpomínání následovaném věčným zapomněním se tak stalo legendou, o které mnozí slyšeli, ale kterou nikdo neviděl. Naše rekonstrukce se ani tak nesnaží oživit jedno staré představení, jako spíše projít samotným procesem rekonstrukce, ideálně u díla, které bylo v podstatě odsouzeno k zapomnění už v okamžiku svého vzniku.

Psychedelické loutkové divadlo z hlubin devadesátkového undergroundu. Létající objekty a nalezené loutky, které bloudí podivnou krajinou, odkazující zas a znova k místu a času prvního uvedení inscenace. Čarovná tautologie příběhu, který vypráví sám o sobě. Stalo se to skutečně nějak takhle? Nevíme.
Inscenace, která čekala čtvrt století ve sklepě, aby se opět probudila k životu.

PŘIPRAVILI: Kopřiva, Procházka, Smolík, Kropáček, Rous
Produkce: JEDEFRAU.ORG

Součástí je i krátký dokumentární film, vysvětlující pozadí celého projektu.

obnovená premiéra: 6.12.2014, Truhlárna Žižkov

Handa Gote Research & Development se věnuje experimentování s dramaturgií, začleňování nedivadelních prvků do své práce a vývojem vlastního pojetí post-dramatického a post-spektakulárního divadla. Dlouhodobě se inspiruje vědou a technikou. Skupina provádí kontinuální výzkum divadelní řeči, laboratorní práci v oboru zvukového a světelného designu, při současném zpochybňování výše zmíněných disciplín.

Web: www.handagote.com