PASI A RAED: PLÁN D / Pasi Mäkelä & Raed Yassin

délka představení: 20 min
jazykově bezbariérové
Taneční improvizace před Alfredem ve dvoře.

Finský performer žijící v Praze Pasi Mäkelä s vlastní verzí tance Butó v tanečním improvizaci s libanonským kontrabasistou Raedem Yassinem na dvoře před Alfredem. Akce je součástí procházky po „lince D“, která při příležitosti mezinárodního dne tance povede diváky na představení od divadla PONEC k Alfredu ve dvoře a do Studia ALTA.

Představení je součástí festivalu vs. Interpretation a je zdarma. Omlouváme se, ale místa na tuto akci nelze rezervovat na webu Alfreda ve dvoře. Děkujeme za pochopení.

Pasi Mäkelä (nar. 1975) je finský konceptuální umělec, performer, choreograf a hudebník částečně žijící v Praze. Absolvoval Turku Arts Academy v oboru divadelní režie a divadelní vzdělávání. Je členem finských skupin zaměřujících se na umělecký výzkum Reality Research Center a Cicus Maximus. Aktivně také působí ve vlastním hudebně-performačním kolektivu Sabotanic Garden, v experimentální hudební skupině Federsel & Mäkelä s vlastním „mikrolabelem“ Meteorismo a garage gospel skupině The Spermbankers. Pracuje také sólově. Fyzickou performanci Tonttu představil v posledních letech (2013–2015) na Slovensku, v Německu, Gruzii, Finsku, Švédsku, ČR, Austrálii a USA. První sólové hudební album vydal v roce 2014.

Tvorba vizuálního umělce a hudebníka Raeda Yassina (nar. 1979) často vychází ze zkoumání osobních příběhů a jejich fungování v rámci kolektivní historie z perspektivy konzumní kultury a masové produkce. Svá díla vystavoval v řadě muzeí, vystupoval na festivalech a klubech v Evropě, na Blízkém východě, v USA a Japonsku. Yassin získal ocenění FIDUS Prize (2009) a Abraaj Capital Art Prize (2012) a získal podoru institucí jako Cultural Resource (2008), AFAC (2010) a YATF (2008 a 2012). Yassin je jedním z organizátorů festivalu IRTIJAL, v roce 2009 založil produkční společnost Annihaya. Je rovněž zakládajícím členem bejrútského uměleckého kolektivu Ahdath. V současnosti žije a tvoří v Bejrútu a zastupuje ho athénská společnost Kalfayan Galleries.