NOVÝ SPOLUŽÁK & POSLEDNÍ MINCE

DIVADELTA – divadlo Fórum
délka představení: 180 min
Na téma šikany a finanční gramotnosti pro žáky základních a středních škol
Obě představení jsou zamluvena pro školy, v případě vašeho zájmu se neváhejte obrátit na Jitku Říčařovou, tel.: 776 878 550, email: divadelta@seznam.cz.

První představení, Nový spolužák, rozehrává příběh kolem běžné situace, která se čas od času přihodí každému školnímu kolektivu. Do třídy přichází nová spolužačka Soňa. Nikoho zde nezná, ale ráda by do třídy zapadla. Děti ve třídě najdou v důvěřivé Soně snadnou kořist a začnou ji zkoušet. Musí ji přece prověřit, aby zapadla do kolektivu. Postupně se ale z legrace stane vážná věc. Soňa je pomalu zatahováno do zákeřné hry o svou vlastní hrdost a dokonce i holý život…
Studenti si uvědomí, jak je těžké obstát před kolektivem, jaké jsou stupně a druhy šikany, jaké mohou být následky šikany, jak se aktivně bránit a komu se svěřit.
Představení je určeno pro žáky I. a II. stupně základních škol.

Hlavní postavou druhého představení je patnáctiletý Dominik, který se vrací po prázdninách do školy a všichni se mu smějí, že má zastaralý mobil. Dominik je tak zmanipulován módními trendy, že je odhodlán si nový mobil koupit, ať to stojí, co to stojí. Půjčuje si, kde to jen jde a navíc záludně získává peníze od rodiny, které lže. Dominik svým chováním vstupuje do začarovaného kruhu a ve své lehkovážnosti jde ještě dál - půjčené peníze nevrací…Nakonec musí požádat o půjčku lichváře…Dluhy se kupí a kupí a nikdo o ničem neví. Jak tohle dopadne?
Představení názornou formou upozorňuje na manipulativnost reklamy, naučí studenty zdravě hospodařit, psát si příjmy a výdaje, nepůjčovat si, pokud na to nemají, nelhat o své finanční situaci, vždy finanční problémy řešit včas, neřešit půjčku půjčkou a nepůjčovat si od nebankovního sektoru.
Představení je určeno pro žáky II. stupně vyšších ročníků základních škol a žákům středních škol.

Občanské sdružení Divadelta bylo založeno v červenci 2009 absolventy KVD DAMU. Je mladou organizací prosazující tvořivé přístupy v oblasti edukace a vzdělávání. Lektoři Divadelty tvoří dynamický tým odborníků schopných pracovat flexibilně s různými sociálními skupinami. Jsou mezi nimi herci, zdravotní klauni, pedagogové, speciální a sociální pedagogové, psychologové a režiséři.
Své programy realizují v přirozeném prostředí základních a středních škol, zejména pak na ZŠ Vratislavova v Praze.

www.divadelta.cz