MUTE / Cie des Pieds Perchés

Akrobatické představení
délka představení: 50 min
jazykově bezbariérové
Většina dospělých nad 30 let neslyší zvuk o frekvenci 18-21kHz. To však neznamená, že tento zvuk neexistuje. Představení MUTE otevírá to, co bývá skryté – druhý svět, který se rozezní, když první utichá. Skutečné jsou ovšem oba dva, jen v každém platí jiná pravidla. Důležité je vědět, zda už jste překročili pomyslnou hranici a ve kterém z nich se zrovna nacházíte.

Švýcarské akrobatky Stéphanie N’Duhirahe a Morgane Widmer, které se věnují závěsné akrobacii na laně, se v inscenaci MUTE zabývají tenkou hranicí mezi normálností a šílenstvím. Tvorbě představení předcházela řada rozhovorů s českými i zahraničními psychiatry, psychology i lidmi s psychickými poruchami. Během nich se ukázalo, že hranice mezi oběma světy jsou prostupnější, než se na první pohled může zdát. Jak je rozeznat, jsou-li oba světy stejně reálné? Mít pevnou půdu pod nohama neznamená totéž jako stát pevně nohama na zemi.

La Compagnie des Pieds Perchés byla založena v roce 2009 švýcarskými umělkyněmi Morgane Widmer a Stéphanie N’Duhirahe. Jejich inscenace (např. Foutaise, 2010; Le Poids du vide, 2013/2016; Vejce vejci, 2015) vycházejí z postupů nového cirkusu, obě performerky se specializují na závěsnou akrobacii na laně. Morgane Widmer absolvovala ESAC (Škola cirkusových umění v Bruselu), Stéphanie N’Duhirahe vystudovala École de cirque de Québec. Jejich představení byla uvedena v Itálii, v Kanadě, ve Francii a v České republice (na festivalu Cirk-UFF v Trutnově, Letní Letné, v KD Mlejn, v Alfredu ve dvoře ad.)

Web:www.ciepiedsperches.com

„Myslíme pohybem, mluvíme skrze konkrétní příběhy, vyjadřujeme se k úletům tohoto světa z různých stran a perspektiv. Necítíme potřebu moralizovat, ironie je nám bližší a smích je nám vlastní.“

Hrají: Stéphanie N’Duhirahe, Morgane Widmer
Režijní supervize: Minh Hieu Nguyen
Dramaturgická supervize: Vít Neznal
Scénografie: Cécile N’Duhirahe
Hudba: Roman Džačar
Světelný design: Karel Šimek
Produkce: Jakub Urban
Premiéra: 7. 10. 2016, Alfred ve dvoře
Poděkování: Luboš Chlad, Edouard a Marie Van Leckwyck, Jan Tyl
Podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Cirqueon, Švýcarské velvyslanectví v Praze, Alpiq, KD Mlejn, DW7, Divadlo na Cucky, Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře