LETCI / Wariot Ideal

délka představení: 60 min
jazykově bezbariérové
Na křídlech 311. bombardovací perutě RAF / v češtině s anglickými titulky / vhodné pro děti a mládež od 12 let

Wariot Ideal vypráví příběh mladých mužů odcházejících do zahraničního odboje s touhou pokořit Hitlera, zastavit smrtící vlnu šířící se celou Evropou a osvobodit své nejbližší i okupované Československo. Po nebezpečném útěku se složitě dostávají do Velké Británie, kde na ně namísto okamžitého boje čekají nudné hodiny anglického jazyka, nácvik létání ve formacích (ale pouze na bicyklech) a zdánlivě nekonečný výcvik. Nakonec se přeci jen ocitají v útrobách těžkých pomalých bombardérů, snadných cílů pro německé stíhače i pozemní protivzdušnou obranu Třetí říše.

UPOZORŇUJEME, ŽE V PŘEDSTAVENÍ SE MÍSTY VYUŽÍVAJÍ VÝRAZNÉ SVĚTELNÉ EFEKTY.

V září 1940 zahájila činnost československá 311. bombardovací peruť, která měla za úkol provádět noční nálety na střediska německého průmyslu. 23. září 1940 poprvé zaútočila na Berlín. Zásluhy těchto posádek se nepoměřují počtem sestřelů či svržených pum, ale jejich vytrvalým odhodláním riskovat a opakovaně se vracet nad nepřátelské území. „Třistajedenáctka“ utrpěla největší ztráty mezi všemi čs. leteckými jednotkami ve 2. světové válce. V Čechách jsou přitom jména těchto letců takřka zapomenuta.

Muži létající na křídlech RAF stáli nohama pevně na zemi a neváhali vyměnit své životy za ráznou a přímou odpověď. Wariot Ideal vzdává hold „bezejmenným hrdinům“ s veškerou úctou, částečně s patosem, ale rozhodně s humorem sobě vlastním. Letadla v měřítku 1:18, dobové filmové záznamy, věrné kostýmy i rekvizity, to vše na dosah diváků.

Wariot Ideal toto představení věnuje památce těch, kteří nenechali svůj osud a osud celé Evropy na ostatních, ale sami převzali odpovědnost.

Autoři, performeři: Jan Dörner, Jan Kalivoda, Vojtěch Švejda, Patrik Vojtíšek, Mikoláš Zika
Výtvarníci: Jan Brejcha, Robert Smolík, Mikoláš Zika
Kostýmy: Daniela Klimešová
Světla: Patrik Sedlák
Hudba, zvuk: Jan, Lukáš a Václav Kalivodovi
Produkce: Milena Dörnerová
Web skupiny: www.wariotideal.cz
Podpořili/ poděkování: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, MČ Praha 7, MOTUS, z.s. / produkce divadla Alfred ve dvoře
Premiéra: 17. 5. 2017

Wariot Ideal působí jako výrazný hráč na české alternativní scéně od roku 2009. Má na kontě mnoho jedinečných, povětšinou komediálně laděných děl. Věnuje se tvorbě pro dospělé i děti, jeho domovskou scénou je pražské divadlo Alfred ve dvoře. Pravidelně se účastní významných festivalů, svou tvorbu představuje i v zahraničí. Tvůrčí seskupení pracuje ve stabilním složení. Hlavní postavou je autorský herec a mim Vojtěch Švejda, který má za sebou zkušenosti z Národního divadla, nominaci na Cenu Alfréda Radoka (2009) i ocenění „Česká divadelní DNA“ (2012) za vynikající reprezentaci českého autorského divadla v zahraničí. Warriot Ideal dále tvoří zvukový mág, skladatel a autor hudby k mnoha inscenacím Jan Kalivoda, světelný designér, scénograf a amatérský filmař Jan Dörner a produkční Milena Dörnerová. Společně se věnují autorské tvorbě, která čítá nejen improvizované pořady a pohybové, pantomimické a fyzické divadlo, ale i celovečerní činoherní představení.

foto: Aňa Šebelková foto: Aňa Šebelková foto: Aňa Šebelková foto: Aňa Šebelková