KOUPELNY: PART I. MÝDLO / Rybařvoucí o.s.

V rámci festivalu Malá Inventura
délka představení: 45 min
tak trochu jiná soap opera – představení za zavřenými dveřmi koupelny
jazykově bezbariérové
„Jsi zdrojem mé okamžité úlevy a svěžesti,
pohled je mladší, kontury výraznější,
žádné brusné částice,
jen výtažky z medu a norských pažitek,
a se sníženou pěnivostí,
propůjčuješ mi svěží a chladivý zážitek,
ALVA – DEO – KRYSTAL,
šeptám do zpěněné směsi,
ALVA - DEO – KRYSTAL,
šeptá mi zpěněná směs.“


Voda kape z kohoutku na hladinu a pára zamlžuje zrcadla, mydlinky pomalu praskají. Jste jen vy a čas se zastavil. Uzavřeni příliš sami do sebe ztrácíte pojem o realitě. Představivost bují, mýdlo ožívá, masa pěny si chystá proslov a jelen nám zahraje pár vlastních skladeb na hřeben, obklopeni organickým světem mluvících ručníků, houbí hudby, tančící pěny a zpívajících froté žínek…

Provokativní představení zdatně experimentuje s kontextem: prostor, který má zůstat za zavřenými dveřmi, naplněný samotou a intimitou, vystavuje pohledům diváků. Koupelnu přesouvá na jeviště a diváci v hledišti jako voajeři nakukují tam, kde se člověk běžně ocitá sám, v mlze z vodní páry a denního snění. Výzvou představení je udržet na jevišti pocit intimity a křehkosti, na okamžik jej proměnit v očistnou svatyni.

Trojice performerek dokáže téma naplno vytěžit. Dokazuje, že i sevřený tvar bez příběhu, uvězněn v jakémsi bezčasí, dokáže být tematicky inspirativní a vrstevnatý. Koupelna může být laboratoří nebo obsesí, místem dětských her, soukromých obřadů, tichého pláče, nahoty a vánočních kaprů.

Téma intimity vybízí i ke kladení obecnější otázek, například nad nepostradatelností těch druhých při potvrzování vlastní normality. „Je to, co dělám, když mě nikdo nevidí, správné? Normální? Co by na to řekli ostatní?“ Jakmile je ale divák (ten druhý) skutečně přítomen, ztrácí tahle otázka smysl. Přestože nám opravdová tajemství koupelen Terezy Benešové, Anežky Kalivodové, Sofie Adamové a Aňi Šebelkové zůstanou nejspíše skryta, právě na komplexitě vztahů typu „vím, že mě vidíš, ale děláš, že mě nevidíš“ a naopak, je často založena ona magická uhrančivost divadla – v tomto představení je tento princip doveden do důsledku.

Inscenace Koupelny part I: Mýdlo vychází z řady výtvarně-divadelních performancí v koupelnách soukromých bytů v Čechách a ve Francii, které vznikly v letech 2009-2011. Výsledky experimentů v soukromých bytech autoři rozvíjí nyní v divadelním prostoru.

Skupina Rybařvoucí vznikla v roce 2009. Je složená převážně ze scénografů, kteří postupují cestou kolektivní tvorby s důrazem na vizuální složku, práci s materiálem, performance a stylizaci výsledného tvaru představení. Stěžejní aktivitou občanského sdružení Rybařvoucí je projekt "Koupelny" v České republice a ve Francii. V současné době pořádá také festival alternativní hudby Listopadové kozelce ( Praha – Litomyšl), a sympozium hudby a land artu podél vlakové trati nazvaný „Lokálka“ (Vysoké Mýto – Litomyšl).

www.rybarvouci.cz
Představení Mýdlo mělo premiéru 28.11. 2011 ve studiu Řetízek na DAMU v Praze.

Projekt vznikl za podpory DAMU, Praha a Nové Sítě.

Foto: Jan Přibylský Foto: František Vlček Foto: František Vlček