JINX 103 / Cie József Trefeli (CH) a BRUIT DE COULOIR Clément Dazin (FR)

FESTIVAL TANEC PRAHA 2014
délka představení: 60 min
EVROPSKÁ TANEČNÍ LABORATOŘ 1
jazykově bezbariérové
Předprodej na tato představení prostřednictvím Tance Praha na: www.tanecpraha.cz

JINX 103 / Cie József Trefeli (CH)

Duet brilantních tanečníků je setkáním dvou zástupců maďarské diaspory – jeden pochází z Austrálie a druhý vyrostl v Rusku. Oba protagonisté se vracejí ke společným kulturním kořenům, s nimiž se seznamovali na opačných koncích světa. Folklórní ambient choreografie je prostoupen aktuálním citem pro rytmus, kombinuje body percussion se současným tancem a vytváří sofistikovanou performanci, která uchovává podstatu dávných rituálů. Jde v ní o sdílení, o společnou energii a dech, o univerzální slovník těla a pohybu. Jakkoli je tanec Jozsefa Trefeliho a Gabora Vargy mužsky dynamický, nemá aspekty boje. Je hledáním paralel, simultánnosti, kontinuity, cesty kudy jít společně dál. V mnoha kulturách existuje slovo, kterým se reaguje na situaci, když dva lidé řeknou náhodou něco současně. V angličtině je to „jinx“ a maďarštině „103“.

József Trefeli studoval tanec na univerzitě v Melbourne. Jeho všestranné taneční vzdělání zahrnuje klasickou taneční techniku, současný i muzikálový tanec, zpěv, step i tradiční maďarský taneční folklor. Jako tanečník i spoluautor se realizoval devět let v ženevském souboru Alias, kde vytvořil řadu rolí, které ocenila kritika i publikum. Nyní jeho autorský záběr zasahuje kromě současného tance také kabaret, činoherní divadlo, hudební komedie i opery.

Gabor Varga zahájil svoji kariéru jako folklorní tanečník. V letech 1995–2000 studoval na Talentum International School of Dance and Musical Art v Budapešti, po ukončení byl přijat na P.A.R.T.S, prestižní taneční školu Anne Teresy De Keersmaeker v Bruselu. Zde měl příležitost pracovat s významnými evropskými choreografy – Anne Teresou de Keersmaeker, Davidem Zambrano, Williamem Forsythem, Michèle Anne De Mey, Mettem Ingvartsenem, Thomasem Hauertem a dalšími. Poté působil v Ženevě, kde se vedle spolupráce s Compagnie Gilles Jobin, Alias Guilherma Botelho a souborem Józsefa Trefeli, věnuje administraci a produkci uměleckých projektů.

Koncept, choreografie a interpretace: József Trefeli & Gabor Varga
Hudba: Frederique Jarabo


BRUIT DE COULOIR / Clément Dazin (FR)
Sólo francouzského tanečníka a žongléra je inspirováno fenoménem NDE – Near Death Experience neboli zážitkem blízké smrti. Se smrtí však choreografie nemá společného nic. Jejím obsahem a tématem je život. Abstraktním a poetickým způsobem nabízí intimní a hluboké zamyšlení nad smyslem života, jeho univerzálními hodnotami. Prostředky současného tance, hip hopu a jedinečné žonglérské ekvilibristiky evokuje Dazin jednotlivá stádia života a navozuje emocionální stavy prostřednictvím těla, pohybu a žonglérským vířením míčků. Míčky jsou zároveň objekty manipulace i katalyzátory pohybu. Autor a interpret problematizuje vnímání času technikou slow motion, repeticemi i tryskovým zrychlováním pohybu. Objevuje souvislosti a buduje vztahy mezi tanečními a žonglérskými technikami tak, aby žonglování nebylo chápáno jen jako prezentační technika, ale umělecký, významotvorný nástroj.

Clément Dazin začínal v šesti letech s gymnastikou. O deset let později se seznamuje s cirkusovými a žonglérskými technikami, a objevuje tak svůj kreativní i interpretační potenciál. Začal se zdokonalovat jak v tanci - hip hopu a současném tanci - tak i v dalších technikách, včetně akrobacie a herectví. V roce 2008 začal navštěvovat cirkusovou školu v Lyonu a poté pokračoval ve studiu na Centre National des Arts du Cirque. Pracoval s Philippem Gentym, Aragornem Boulangerem, Fatou Traoré, Johanne Saunier, Julienem Clémentem a Brunem Dizienem. Ti všichni ovlivnili Dazinovu tvorbu. Od roku 2012 je na turné s dílem This is the end.

Účinkuje: Clément Dazin
Světelný design: Freddy Bonneau
Zvuk: Grégory Adoir
Umělecká konzultace: Bruno Dizien, Aragorn Boulanger, Johanne Saunier
Produkce: Les Migrateurs à Strasbourg

Za podpory: Ministère de la Culture et de la Communication (DRAC Alsace, DRAC Champagne-Ardennes/Rectorat de Reims), Ville et Communauté Urbaine de Strasbourg

Koprodukce a rezidence: Parc de la Villette – Résidences d’Artistes 2013, La Brèche – Pôle National des Arts du Cirque de Basse-Normandie, Espace Athic à Obernai, le CND de pantin, Centre National des Arts du Cirque, Le Manède de Reims – Scène Nationale

Foto: Gregory Batardon Foto: Michel Nicolas