INSPIRATION FROM HISTORY: MARGARETHA VYPRAVUJE (NOVÁ VERZE) & BREATH MADE VISIBLE

V rámci festivalu KoresponDance 2012
délka představení: 110 min
Současný tanec s kořeny v Post Modern Dance zblízka i na plátně
jazykově bezbariérové
Festival KoresponDance 2012 volně navazuje na předchozí ročníky, na kterých se představili nadějní evropští choreografové z ČR, Slovenska, Francie a Německa. Letošní ročník zabývající se otázkou „Může být historie pramenem inspirace současné tvorby?“ bude hledat odpovědi v období baroka a Post Modern Dance (70. léta v USA).

MARGARETHA VYPRAVUJE (NOVÁ VERZE) / Bára Látalová a kol.

“...Opěvovatelkou idyl venkovských už se nestanu...Zde stojí vážná a chladná postava
života, nedovoluje hry, nedovoluje snů - opravdová, neúprosná, důsledná...”
( I.G. Deník duše, 1885)


Taneční sólo volně inspirované poezií a životem české básnířky Irmy Geisslové.
Proměny jedné ženy za použití němého slova, tanečního hlasu a videografologie, zastavení se a hledání spojitostí ženy v přelomech různých staletí.

„Jednou mi někdo řekl, že žiju v minulém století. Tak jsem si řekla, že nebudu ironická a dovolím si se tam podívat. Abych toho ale byla schopná, musela jsem se naučit zastavit se. A k tomu mi pomohly mimo jiné básně Irmy Geisslové. Zastavení se a uvědomění si sebe sama, alespoň na pár vteřin, historická zkratka, pocit, zážitek z nahlédnutí do minulosti, kterou jsem možná i zažila a která pravděpodobně ovlivňuje i mou současnost.“ (Bára Látalová)

Nová verze představení vznikla v rámci Mezinárodní stáže dramaturgického coachingu SE.S.TA v Praze 2012.

Bára Látalová
Studovala tanec na konzervatoři Duncan Centre v Praze. Od roku 2003 je členkou mezinárodního divadelního souboru Nie. Mimo interpretace a choreografie se věnuje také pedagogické činnosti a vyučuje tanec. V rámci projektu Tanec školám vytvořila taneční představení pro děti Fg = G[(m1 m2)/r2]. V letech 2005 -2007 vyučovala pohyb pro herce na Vysoké škole HINT v Norsku. Pravidelně se účastní tréninků a projektů Setkávání současného tance SE.S.TA.

Michaela Huffsteter
Po studiu na výtvarné škole Václava Hollara a Center for Electronic Art absolvovala roční stáž na AVU v Ateliéru nových médií a scénografie na katedře Alternativního a loutkového divadla DAMU. Věnuje se volné divadelní a kostýmní tvorbě a grafickému designu. Zakladatelka volného sdružení Kolouchův sen, nezávislého seskupení umělkyň, jehož jádro tvoří Michaela Huffsteter a Hana Poislová. Zabývají se průzkumem nekonvenčních možností tvorby a prezentace oděvů a doplňků. Vystoupení jsou často koncipována jako site specific - využívají a přizpůsobují se ojedinělým atmosférám neobvyklých prostorů.

Nikola Semotánová
Vystudovala pražskou VŠUP, ateliér kov a šperk. Šperkem a designem se stále zabývá, působí ale hlavně jako konceptuální umělkyně. Vystavuje v Čechách, Anglii, Itálii, Německu, Austrálii. Představila se i na několika společných výstavách v prostoru Školská 28, v zámeckém mlýně v Jindřichově Hradci aj. Od roku 2008 se aktivně účastní vystoupení skupiny Kolouchův sen.
V roce 2010 vystavovala s úspěchem v Londýně (výstava Mind the gap; Crypt gallery a výstava The Stones of Menace; Brutalist church St Paul Bow Common).

BREATH MADE VISIBLE / Ruedi Gerber
Celovečerní film Breath Made Visible je prvním filmem o životě a kariéře Anny Halprin, americké taneční průkopnice, která výrazně napomohla vymezit představu o umění svou vírou v tanec a jeho schopnosti učit, léčit a otvírat možnosti v každém věku.
Tento kinematografický portrét míchá témata současných rozhovorů s protipóly jako jsou např. Merce Cunningham (americký tanečník, po více než půl století choreograf inovativního tance) a archivní záběry, založení její vlastní multinárodnostní taneční společnosti během padesátých let (první svého druhu v USA) a výňatky z aktuálních představení jako jsou "Parades and Changes" v pařížském centru Georgese Pompidoua tak, aby zanechal nádherný a inspirativní odkaz na jednu z nejdůležitějších ikon současného tance.

Film se bude promítat v angličtině s anglickými titulky.
Vznik představení podpořili: Ministerstvo kultury České republiky, Download & Update, SE.S.TA, Motus o.s. - produkce divadla Alfred ve dvoře a Institut Intermédií ČVUT

Breath Made Visible Breath Made Visible Breath Made Visible