FOUTAISE / Compagnie Des Pieds Perchés (CH)

Zahraniční host
délka představení: 50 min
o věcech mezi lanem a zemí: dechberoucí závěsná akrobacie i komediální hra pro celou rodinu
jazykově bezbariérové
koncept, choreografie a provedení: Stéphanie N’Duhirahe, Morgane Widmer
„V performanci Foutaise se nesetkáváme pouze s vynikajícími akrobatickými výkony, ale také s originálními režijními nápady a vtipnými momenty, které dodávají představení hravost a živost.“
(Dana Jará, Divadelní noviny)


Foutaise je jedinečné představení závěsné akrobacie na vertikálním laně, které spojuje akrobatickou zdatnost s divadelními prvky a citem pro komiku.

Dvě švýcarské performerky z lan a provazů doslova splétají hravý a originální příběh, který v sobě nese univerzální výpověď pro široké publikum. Lana mohou svazovat, proplétat, přibližovat nebo oddalovat, posouvat výš či níž. Jednou lano spojuje, podruhé svazuje, jednou figuruje jako most, podruhé jako překážka. Mohou být zdrojem komických situací i nebezpečné akce. Lana a provazy navíc neslouží pouze jako nástroje v boji proti gravitaci, ale zastupují i jiné věci – proud vody, potok nebo most. Pomocí nich akrobatky vytvářejí dialog, vytvářejí svět.

Tento svět je ovládán dvěma řády – jednou je to svět nebeský, vážný, s přísnými pravidly, kde je vyžadována naprostá koncentrace a vzájemná spolupráce, podruhé ten pozemský, hravý a rozverný, kde se může naplno projevit vzájemná rivalita, žárlivost, špičkování a komika. Právě na vzájemném komplikování zdánlivě jednoduchých situací je založena originalita režijního zpracování. Čas pro hru a zábavu a čas pro povinnosti a řád odděluje zazvonění budíku.

Artistky využívají ke svému výkonu veškeré prvky v prostoru: vlastní lano, lano partnerky i její tělo. Proplétají se, využívají vzájemné tělesné síly a stability a tím posouvají možnosti závěsné akrobacie.

Des pieds perchés

Umělecký soubor Des pieds perchés představuje závěsnou akrobacii na laně, jednu z disciplín nového cirkusu, která v České republice doposud není příliš známá. Soubor Des pieds perchés byl založen v roce 2009 dvěma švýcarskými umělkyněmi, Morgane Widmer a Stéphanie N’Duhirahe. Morgane absolvovala v roce 2009 L’ESAC (Škola cirkusových umění v Bruselu) v Belgii a Stéphanie Cirkusovou školu v kanadském Quebecu. Stéphanie v současnosti žije a pracuje v Praze.
Toto představení bylo poprvé uvedeno v únoru 2010 v Cirqueonu v Praze a na švýcarském festivalu „En bonne compagnie” v La Casernu.

Koná se v divadle Alfred ve dvoře ve spolupráci se Švýcarskou ambasádou v Praze.

Foto: Vojtěch Brtnický Foto: Vojtěch Brtnický Foto: Vojtěch Brtnický