Festival Bazaar: SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

délka představení: min
►OLD CHAOS, NEW ORDER / Oleg Soulimenko a Andrei Andrianov (RUS/AT)
►KONCERT / Marcin Masecki & Polonezy (PL)
►STRUČNÉ PŘEDSTAVENÍ PROJEKTU IDENTITY.MOVE! / Kurátoři Identity.Move!


Zahájení se koná v divadle PONEC. OMLOUVÁME SE ZA KOMPLIKACE, ALE VSTUPENKY NA TUTO AKCI NELZE REZERVOVAT NA WEBU ALFREDA VE DVOŘE. JSOU DOSTUPNÉ POUZE PŘES GOOUT.CZ.

Festival Bazaar zahájí provokativní představení rusko-rakouského performera Olega Soulimenka pátrající po vlastní identitě umění „východní Evropy”, které se tradičně tvoří v kontextech dominantní západní kultury. Součástí bude i krátké představení projektu Identity.Move! a jeho účastníků a koncerty fenomenálních Marcin Masecki & Polonezy a performerky katy bodoki-halmen.

OLD CHAOS, NEW ORDER / Oleg Soulimenko, Andrei Andrianov (RUS/AT)

Dokážeme po pádu železné opony vytvořit vlastní tradici umění a performance? Jak? Musíme jejich odkaz číst a formulovat jen v kontextu západních dějin umění? Janez Janša, Markus Schinwald, Robert Steijn, Meg Stuart a Steve Paxton se podíleli na vzniku performance, která propojuje tradice s novými začátky a navrhuje nový řád v jinak zdánlivě neohraničeném, globalizovaném světě. Oslovení umělci navrhli scény či sepsali režijní pokyny pro začátek, střed nebo konec současné performance. Dva ruští performeři vytvořili představení z těchto výrazně odlišných fragmentů, z nichž každý je samostatnou vizí a navrhuje vlastní vyústění.

Oleg Soulimenko žije a pracuje ve Vídni. Studoval inženýrství na Státní technické univerzitě v Moskvě, pak se rozhodl pro uměleckou dráhu a v několika moskevských divadlech studoval tanec a performanci. V roce 1990 Soulimenko založil Saira Blanche Theatre, jehož provokativní performance představil po celém světě. Od roku 1996 do 2000 spolupracovalo divadlo Saira Blanche Theatre s vídeňským Lux Flux. Společně vyvíjeli koncept divadla bez divadla a jevištní přítomnosti bez režie. Obojí prezentoval Oleg Soulimenko na tanečních a divadelních festivalech v Evropě, USA, Kanadě a Izraeli. Spolupracoval například s Lisou Nelson, Markusem Schinwaldem, Meg Stuart, Jennifer Lacey či Stevem Paxtonem.

Andrei Andrianov je tanečník a choreograf. Od roku 1979 působil v moskevském Divadle moderního tance a pantomimy pod vedením Gedruse Mackjavichuse. Studoval moderní tanec, pantomimu, kontaktovou improvizaci, čínská bojová umění a herectví. V letech 1993-1996 společně s Olegem Soulimenkem vytvořil svérázné improvizační tanečně-performativní duo Saira Blanche Theater. Mimo to byl také 8 let členem souboru Do-Dance, který existoval při moskevské Škole dramatického umění a jehož uměleckým šéfem byl japonský choreograf Min Tanaka.

Námět, režie, performace: Oleg Soulimenko a Andrei Andrianov
Spolupracovali: Janez Janša, Steve Paxton, Markus Schinwald, Robert Steijn a Meg Stuart
Dramaturgie: Judith Staudinger
Kostýmy: Anke Philipp
Objekty: Bartholomäus Kinner
Video: Jan Machacek
Světelný design: Andreas Schwarzbauer
Hudba a nahrávky: dieb13
Produkce: Nicole Schuchardt
Asistent produkce: Zane Estere Gruntmane


KONCERT / Marcin Masecki & Polonezy (PL)

Jak by to asi znělo, kdyby Thelonius Monk zahrál Chopina v doprovodu vojenské kapely swingující s notnou dávkou sebeironie? Uznávaný skladatel, pianista a dirigent Masecki a muzikanti z jeho nové desetičlenné dechové kapely Polonezy dává tradiční taneční hudbě současnou formu za důmyslného užití estetiky nedokonalosti, a vytváří tak podivuhodně chaotické a neučesané zvukové situace.

Marcin Masecki je uznávaným pianistou, skladatelem, dirigentem a členem nezávislého labelu Lado ABC; je vedoucím či účastníkem ohromujícího množství různých projektů. Masecki je držitelem mnoha cen a všeobecně považován za vůdčí postavu polské nezávislé hudební scény. Mimo jiné vede i jazzový sextet “Profesjonalizm,” projekt Warsaw Orchestra of Recreation; také působí v mezinárodních hudebních uskupeních Paristetris a Pictorial Candi. Je vášnivým posluchačem vážné hudby, kterou prezentuje v kontextech, které jsou pro ni cizí. Jeho nejnovějším projektem je desetičlená dechová kapela Polonezy, jejímž repertoárem je soubor tradičních polonéz.

„Vždy mě učili, abych hrál čistě a uhlazeně. Nacházet krásu v něčem zašpiněném a rozpadajícím se se tak pro mě stalo velkou výzvou.” - Marcin Masecki