Festival Bazaar: PYGMALION / Wojtek Ziemilski (PL)

V angličtině
délka představení: 45 min
“Pygmalion” vypráví jazykem choreografie, vizuální instalace a dokumentárního divadla osobní příběh o komunikaci a jejích nedostatcích. Je to cvičení v extrémní empatii: nemůžeme se stát druhým člověkem, přesto si představujeme jaké to je jím být.

Představení se koná ve Studiu ALTA.

SPECIÁLNÍ HOST FESTIVALU BAZAAR. FESTIVALOVÝ PAS KOUPÍTE ZDE.

Sentimentální pohádka o chudé dívce vychované namyšleným profesorem na úroveň noblesní dámy? Nic takového. Tento Pygmalion nese mnohem důležitější a zajímavější poselství. Je to příběh o podmiňování, kterým si všichni musíme projít, abychom mohli být součástí společnosti a její kultury. Příběh o zkušenostech, které musíme získat, abychom si zasloužili respekt.
Wojtek Ziemilski bere ze Shawova slavného díla hlavní ideu a obrací ji zcela naruby, aby na tomto základě vystavěl performativní událost. Jeho dílo divákům spíše než vědomosti předává emocionální zkušenost.

Sám autor tvrdí: „Je to cvičení v extrémní empatii. Nedokážeme proniknout do mysli druhého člověka, přesto se ale snažíme představit si, jaké to je být jím. Nepředstavujeme si přitom jaké to je být v jeho těle, ale spíše chceme porozumět jeho způsobu fungování ve světě, jak se pohybuje mezi lidmi nebo jak tvoří své vztahy.“ Ziemilskiho Pygmalion je částí ze série „My, měšťáci“. Není divu, že je zde možno vysledovat vliv Bildungu - ústředního konceptu buržoazní ideje o výchově jako úvodu do kultury společnosti.

Akce je součástí festivalu identity v umění a pohybu Bazaar 2016.

Wojtek Ziemilski je polský divadelní režisér a výtvarník. Vytváří multidisciplinární díla za použití různých forem, které přejímá z performativního a výtvarného umění. Absolvoval kurz divadelní režie na Gulbenkian Foundation v Lisabonu. Poté, co se v roce 2008 vrátil zpět do Polska, jeho první projekty přitáhly pozornost místních médií, kde byl označen mj. za přední osobnost varšavské divadelní scény. Je mimo jiné autorem děl jako “Malé vyprávění” (2010, uváděné ve 20 světových zemích) nebo “Prolog” (historicky první polské představení uvedené v Ruhtriennale). Byl autorem blogu o současném umění “new-art.blogspot.com”. Jako lektor na Varšavské univerzitě učí současné divadelní postupy se zvláštním zaměřením na techniky autorského divadla, je zastáncem směru nového tance, takzvaného "non-danse", pro jeho vliv na teatralitu divadla. Od roku 2015 řídí XS - umělecké centrum zaměřené na performativní praktiky - divadlo, tanec, performativní umění a jiné formy umění funkční v rámci představení. Byl jedním z autorů happeningu Golgota Picnic Polska 2014, který se uskutečnil na různých místech po celém Polsku a byl výrazem protestu proti zrušení představení Golgotha Picnic Rodriga Garcii.

Režie: Wojtek Ziemilski
Set designer, asistent režie, video: Wojtek Pustoła
Performer: Rozalia Mierzicka
Světelný design: Karolina Gębska
Osvětlovač: Dariusz Zabiegałowski
Kurátor: Tomasz Plata
Konzultant: Sebastian Świąder
Koordinátor produkce: Izabela Żerek / Angelika Topolewska
Produkce: Centrum Kultury w Poznaniu
Koprodukce: Komuna // Warszawa

Premiéra: 25.10.2014 (Poznaň), 7.11.2014 (Varšava)
Web: culture.pl/en/artist/wojtek-ziemilski

Uvádí Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře ve spolupráci s Culture.pl.
Podpora: rozpočet hlavního města Varšavy, Ministerstvo kultury a národního dědictví Polské republiky
Zvláštní poděkování: Joanna Klass, Grzegorz Laszuk, Sean Palmer, Marysia Stokłosa, Małgorzata Wdowik, Anna Wojnarowska