Festival Bazaar: POKUSNÁ OSOBA SILKE GRABINGER / SILK Cie. (AT)

délka představení: 50 min
Test: sólová choreografie. Testovaný subjekt: tanečnice.

SPECIÁLNÍ HOST FESTIVALU BAZAAR.
FESTIVALOVÝ PAS KOUPÍTE ZDE.

Představení se koná v divadle Ponec a je v angličtině.

Manipulace s manipulací. Silke Grabinger nastavuje vlastní pravidla v cizí hře, aby tak vymezila oblast vlastní svobody. Co si do ní ostatní projektují, jaká témata si s ní spojují a co z toho vytvoří ona sama? Tanečnice Silke požádala mezinárodně uznávané choreografy, aby pro ni navrhli jednotlivá desetiminutová představení.

Téma a jeho ztvárnění jsou volné, jaký příběh vymyslí a budou vyprávět prostřednictvím „testovaného subjektu“, je zcela v jejich moci. Žádný z nich navíc neví, s čím přijdou ostatní. Způsob práce připomíná Cageovu metodu „náhodných operací“ nebo „cut-up techniku“ Williama S. Burroughse: ber to tak, jak to přichází.

Silke Grabinger je tanečnice a performerka. Je žena. V minulosti tančila breakdance a vystupovala s Cirque du Soleil. V projektu „Pokusná osoba Silke Grabinger“ dává všanc vše: své pohybové schopnosti, zkušenosti i odhodlání zkoušet nevyzkoušené.

Do vzrušujícího experimentu se zapojili choreografové Anne Juren, Philippe Riera / Superamas, Hubert Lepka, Oleg Soulimenko, Irena Curik, Dave St-Pierre, Astrid Endruweit & Michael Laub, Trajal Harrell a Benoît Lachambre, stejně jako rakouský komik Dirk Stermann nebo filmový režisér Arash T. Riahi. Každý vytvořil pro Silke Grabinger sólovou choreografii. Fakt, že po celou dobu žádný z choreografů netušil, na čem pracují ostatní, dodává celému konceptu na jedinečnosti.

Zůstává otázkou, kdo je tou skutečnou „pokusnou osobou“: je jí manipulovaná tanečnice Silke, manipulující choreograf, nebo snad sami přítomní diváci? Výsledkem tvůrčího procesu je 11 individuálních performancí, z nichž budou 4 představeny na letošním ročníku festivalu Bazaar.

Performance: Silke Grabinger
Autoři choreografie: Anne Juren, Philippe Riera / Superamas, Oleg Soulimenko, Dave St-Pierre
Produkce: Olga Swietlicka
Světelný design: Peter Thalhamer

Silke Grabinger vystudovala užitou grafiku a design. Její multimediální díla jsou vystavena ve Spojených státech, Kanadě i Evropě, získala také několik ocenění. V roce 1997 začala tančit breakdance, následovaly projekty s Pottporus a mezinárodní turné. V letech 2006 - 2008 vystupovala v představení Cirque du Soleil / The Beatles Show "LOVE" v Las Vegas a spolupracovala s choreografy Davem St-Pierrem, Margie Gillis a Danielem Ezralowem. V roce 2008 uvedla své první sólové představení [SLIK], které získalo ocenění Posthof a cenu města Lince – Evropského hlavního města kultury (2009) a sklidilo úspěch na turné po Evropě a Africe. V roce 2009 získala Silke Grabinger také státní stipendium pro studium hudby a scénických umění a Rakouskou státní cenu za design za skupinovou výstavu „space & design strategies“. Ztvárnila postavu ANIMY v představení „play-Guldaplay“ vytvořeném na počest Friedricha Guldy (společně s Paulem Guldou, Marthou Agerich a dalšími, ve Wiener Konzerthaus). Také hrála hlavní roli v představení Lawine Torren „babyjet“ (na festivalu Linzer Klangwolke). Kromě představení VERSUCHSPERSON SILKE GRABINGER obsahuje její současný repertoár několik skupinových performancí se soubory SILK Cie. & SILK Fluegge.

Skupina SILK Cie. se zaměřuje na současný urban dance a uměleckou produkci. Kolektiv se pohybuje na hranici performativního umění a strategií prostorového designu. Pokouší se angažovat v sociálních fenoménech, kriticky pracovat s uměleckými paradigmaty stejně jako s funkcí a situovaností publika.

Web skupiny: www.silk.at

V rámci festivalu Bazaar uvádí Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze.
Poděkování/podpora: A SILK Cie. Production ve spolupráci s Impulstanz Festival a Szene Salzburg, Supported by Stadt Wien MA7, bmukk, Stadt Linz, Land OÖ, Student Centar Zagreb.