Festival Bazaar 2018: 1.7 / Zsuzsa Rózsavölgyi

délka představení: 60 min
Hravý a sarkastický sólový projekt Zsuzsy Rózsavölgyi o různých společenských aspektech ženského těla a ženských rolí, zkoumá společenská omezení a kastraci ženské přirozenosti reklamou, mediální manipulací, tradicí nebo pouhou hloupostí. Forma inscenace je prostá a intimní, vše se odehrává pohybem a tancem prostým jakéhokoli přikrášlování, což nám dává pocit, že i my bychom mohli s našimi nedokonalými těly stát na jevišti s ní a jejími myšlenkami. Odkrývání tabu a osobní zpovědi o tom, co znamená žít v ženském těle ve střední Evropě v roce 2018.

Po představení se koná Festival Bazaar Eastern soul party - DJ Kohl hraje groove ze zemí bývalého sovětského bloku. Vstup zdarma pro držitele vstupenek představení 1.7.

“O tématech stereotypů krásy a ženskosti a sexuálních tabu je v (přednáškové) performaci Zsuzsy Rozsavolgyi 1.7 pojednáváno s osvěžující upřímností, sarkastickým humorem a silnou (sebe-)ironií, což je skvělý způsob, jak uvést adolescenty do světa divadla. Číslo 1.7 je současnou mírou porodnosti na jednu evropskou ženu – tedy stěží tolik, aby byla zachována naše společnost a kultura. Někteří tohoto čísla využívají, aby mohli ženám říkat, co mají dělat se svými těly. Upřímnost Zsuzsy Rózsavölgyi občas popíchne, občas dokáže udeřit velkou silou, zatímco v mezičase na jevišti vytváří otevřený a rovný prostor, ve kterém je odlišnému smýšlení věnována absolutní svoboda a povzbuzující autonomie.” (Orsolya Bálint, kritička)

'Východiskem pro můj sólový projekt je myšlenka, že mé vlastní tělo je komunikací samo o sobě a o sobě samém. Vše, co je potřeba dělat, abych vykomunikovala nějaký smysl, je zkrátka existovat. Velikost, barva, vůně, stav mého těla a především jeho pohlaví, vykomunikuje kontext, ve kterém existuji, postavu a roli, kterou na sebe vezmu. Co vidíte, když na jevišti vidíte ženské tělo? Co ženské tělo sděluje? A jak bychom sdělení tohoto ženského těla mohli přetransformovat?' (Zsuzsa Rózsavölgyi)

Předvedením rolí moderní ženy se Zsuzsa Rózsavölgyi dostává k zásadní problematice: nabídneme svou biologickou schopnost do služeb společnosti a zlepšíme současnou evropskou míru porodnosti – 1.7 – nebo necháme budoucnost Evropy vyřešit imigraci?

Koncept a choreografie: Zsuzsa Rózsavölgyi
Hudba: Ryan Seaton
Animace: Viktor Vicsek
Světla: Zoltán Nagy
Produkční manažer: Dóra Trifonov
Produkce:SÍN Culture Centre

Trailer: vimeo.com/194012352

Podpořili: National Cultural Fund of Hungary, MU Theatre, Budapest Municipality, Baryshnikov Arts Centre, Staféta, Füge Production, BVA
Tento projekt byl realizovaný v rámci Staféta, programu města Budapešť.

Zsuzsa Rózsavölgyi studovala na Salzburg Experimental Academy of Dance a v Performing Arts Research and Training Studios v Belgii. Své vlastní choreografie vytváří již 10 let. V letech 2004-2009 byla členkou Rosas a spolupracovala s mnoha váženými choreografy a umělci, mezi jinými i s Davidem Zambranem, Thomasem Hauertem, či Thierry de Meyem. Ve svých inscenacích často spolupracuje s výtvarnými umělci a užívá digitální technologie. Je aktivní pedagožkou. Na základě svých studií na School of Creative Coaching při své pedagogické práci uplatňuje jak techniky coachingu tak své zkušenosti jako taneční umělkyně.