DEN MRTVÝCH – DIA DE LOS MUERTOS 2018 /Motus

Letos přesunuto ze Stromovky do Alfreda ve dvoře.
délka představení: 240 min
Již 13. ročník oslav Dne mrtvých v podání Motus, produkce Alfreda ve dvoře, se stejně jako vloni uskuteční v komornější podobě v prostorách divadla. Jako obvykle se můžete těšit na dětské dílničky a divadlo pro malé i velké - pohádku Albert se bojí. Na závěr společně sníme „jedlý“ oltář. Harmonogram najdete níže.

Día de los Muertos jsou tradiční mexické slavnosti, kde se setkává prehispánská a katolická kultura. Je to čas plný silných, ovšem ne pouze negativních emocí. Vzpomínka na zesnulé se pojí s koloritem oslavy a zábavy, jelikož smrt v mexickém pojetí není definitivním koncem života, ale jeho jinou podobou.

„Mexická oslava zemřelých je na rozdíl od dušiček, jež známe z evropského kontextu, naplněná radostí ze života. Vyplývá to z naprosto odlišného vnímání smrti – pro Mexičany není smrt ukončením života, ale naopak jen určitým bodem na pomyslné přímce životem.“
Magdaléna Koháková, Literární noviny

Harmonogram:
3. 11. / 14-16h – dětské dílničky (50 Kč pro 1 os na 1 dílnu; upozorňujeme na omezenou kapacitu, podrobnosti viz níže)
3. 11. / 16:30 – Wariot Ideal: Albert se bojí (200/100 Kč)

Dětské výtvarné dílny pod vedením lektorek z Veletržního paláce
Dílničky pro děti budou dvě. V jedné si děti vyrobí barevné lebkové masky (škrabošky), ve druhé pak vzpomínková světýlka pod vedením zkušených lektorek z Národní galerie ve Veletržním paláci Dagmar Chocholáčové, Kláry Huškové Smyczkové, Andulky Kotrbové Rejchrtové a Lucie Fryčové. Vstupné pro 1 dítě na 1 dílnu stojí 50 Kč. Vzhledem k omezené kapacitě dílen – 100 dětí od 14 do 15h a dalších 100 dětí v čase od 15 do 16h – doporučujeme zakoupit vstupenky včas (stačí rozkliknout formulář nahoře a zvolit možnost dílny v požadovaném čase). Pro případné další informace ohledně výtvarných dílen volejte 775 186 461.

Wariot Ideal: Albert se bojí
Pohádka pro diváky od 8 let. / 60 min.
Komediální příběh o zápase malého chlapce s vlastním strachem. Představení v sobě mísí prvky westernu, komiksu, dramatu všedního dne a je převyprávěno stylem klaunské pantomimy. „Jsem tady, jsem za tebou, jsem ve tvých očích, ve tvém hlasu. Ty mne nevidíš, ale já tebe ano.“ Podaří se Albertovi překročit svůj stín, a vyhrát tak zápas s vlastním strachem? Zvládne to sám? Obrovská představivost versus trpasličí odvaha.
Koncept, hraje: Vojta Švejda
Režie: James Donlon (USA)
Světelný design: Jan Beneš
Hudba: Petr Wajsar, Jiří Mráz, Martin Zpěvák
Hudební doprovod: Martin Zpěvák (kontrabas), Jiří Mráz (klarinet)
Podpora: Městská část Praha 7, Ministerstvo Kultury ČR, Hlavní město Praha, Státní fond kultury ČR.