DEN MRTVÝCH – DIA DE LOS MUERTOS 2017 /Motus a Loutky bez hranic

Letos přesunuto ze Stromovky do Alfreda ve dvoře.
délka představení: 120 min
jazykově bezbariérové
Oslavy tradičního mexického svátku pro děti a jejich rodiče. POZOR, letos ve změněném formátu a na jiném místě. Prosím, sledujte web či facebook divadla, kde budeme informace průběžně aktualizovat. Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme včas zakoupit vstupenky na jednotlivé akce (vyberte v rozbalovacím rezervačním formuláři).

Navzdory zásadnímu zkrácení grantu ze strany Magistrátu hl. m. Prahy jsme se rozhodli pokračovat v již tradiční podzimní akci Den mrtvých – Día de los muertos (mexické dušičky), jejichž 12. ročník se uskuteční letos v komornější verzi v Alfredu ve dvoře, a to ve dnech 1. – 4. 11. 2017.

PROGRAM: (anotace následují níže)
1.11. (17-20)
- 18:00 - otevření oltářů a doprovodná živá hudba v podání Krystyny Skalické a Michaely Kalašové (vstup 100/50 Kč)

2.11. (17-20)
- 17:00 - komentovaná prohlídka oltářů (zdarma)
- 17:30-19:30 - filmy s dušičkovou tematikou pro děti (50 Kč)
- 18:00 - tematická debata s organizacemi Ke kořenům a Cesta domů (100 Kč)

3.11. (17-20)
- 17:00 - komentovaná prohlídka oltářů (zdarma)
- funebrácký bar od Wariot Ideal

4.11. (14-21)
- 14-16:30 - dílny pro děti (rezervace není možná, drobný příspěvek se platí na místě)
- 14:30 - Příběhy malé Lupitiny González (loutková pohádka, od 4 let, vstup 50 Kč)
- 15:00 a 16:30 - komentované prohlídky oltářů (zdarma)
- 17:00 divadelní představení Usnula jsem ale nespím (vstup 200/100 Kč, zahrnuje i vstup na koncert)
- 18:30 - dernisáž oltářů a jídelní instalace
- 20:00 - koncert kapely Urband (50 Kč)


2. 11. / 18:00 / Beseda: Cesta ke kořenům (O posledních věcech člověka)
Umírání, smrt, bolest z odchodu milovaného člověka. Věci, které se v určité fázi života dotýkají nás všech. A přesto o nich mluvíme tak málo. Protože jsou to věci křehké. Pozvali jsme dvě české organizace, které se této křehkosti nelekly a s náležitou péčí se jí věnují. Jsou to Cesta domů a Ke kořenům. Tento večer s námi budou sdílet své příběhy, zkušenosti a odpovídat na vaše otázky.

4. 11. / 14:30 / Příběhy malé Lupitiny González / Dora Bouzková
Mexická oslava Dušiček je barevná a veselá. Živí i mrtví se s radostí schází a společně si užívají tento listopadový svátek. Pojďme se podívat do rodiny malé Lupitiny, kde právě začíná Día de los Muertos - mexický sváteční Den mrtvých. Bude se tančit, bude se zpívat a bude se vyprávět. I zde, v Zemi mrtvých, se všichni rádi od srdce zasmějí!
Veselá loutková výprava do Mexika za tamní barevnou oslavou Dušiček, abychom si připomněli, že smrti není třeba se bát, protože je to přirozená součást našeho života.
> délka představení: 45min
> pro děti od 4 let

4. 11. / 17:00 / Usnula jsem ale nespím / Jakub Folvarčný
Rodinná černá komedie o cestě do říše mrtvých, kam se podle mexické legendy živý človek dostane tak, že usne na hrobě. Obyvateli onoho hrobu pak musí navěky sloužit. Strašidelné a poetické dobrodružství malé hrdinky, jejímž prostřednictvím bychom rádi nahlodali jedno z největších tabu našich mezigeneračních dialogů...otvíráme téma umírání, odcházení, loučení a rituálu a předkládáme je dětem ve společnosti jejich rodičů a prarodičů.
> pro děti od 6 let

4. 11. / 20:00 / Koncert kapely Urband
Trio Urband se zrodilo na ulici, kde nasálo do svých kořenů radost i prach nekonečné cesty, a přestože po více než 15 letech se Urband objevuje spíše na klubových a festivalových prknech, syrová osobitost nekompromisních začátků je v projevu této brněnské kapely pevně usazená. Repertoár Urbandu tvoří staré ruské mafiánské písně, dekadentní italské valčíky, překvapivé covery Velvet Underground, hřmotné tradicionály a dalších písně vlastní a převzaté tvorby. Urband naživo zní jako niterný řev i něžné vyznání...
Urband tvoří:
Tomáš Vtípil - housle, zpěv (DG 307, [che], I Vši)
Vladimír Červenka - kytara, zpěv (Tyjátrio)
Pavel Všianský - kontrabas, zpěv (Hoochie Coochie Band, Combo Reného Šindelky)

Oltáře postavili:
Madla Koděrová, Daniela Klimešová, Tereza Magnan, Radek Beran, Kristýna Täubelová, Ke kořenům a Milena Dörnerová.

„Mexická oslava zemřelých je na rozdíl od dušiček, jež známe z evropského kontextu, naplněná radostí ze života. Vyplývá to z naprosto odlišného vnímání smrti – pro Mexičany není smrt ukončením života, ale naopak jen určitým bodem na pomyslné přímce životem.“
Magdaléna Koháková, Literární noviny

Día de los Muertos jsou tradiční mexické slavnosti, kde se setkává prehispánská a katolická kultura. Je to čas plný silných, ovšem ne pouze negativních emocí. Vzpomínka na zesnulé se pojí s koloritem oslavy a zábavy, jelikož smrt v mexickém pojetí není definitivním koncem života, ale jeho jinou podobou. Oslavy Dne mrtvých v podání Motus, produkce Alfreda ve dvoře, nabídnou např. dětské dílny, mexickou hudbu, ochutnávku mexických jídel, divadelní přestavení pro děti i dospělé. V průběhu října vás budeme blíže informovat o jednotlivých bodech programu na www.alfredvedvore.cz.
Podpora: Městská část Praha 7, Velvyslanectví Mexika v České republice, Ministerstvo Kultury ČR, Hlavní město Praha, Státní fond kultury ČR.