ČTENÍ Z HAVLA

Texty Václava Havla jako otevřená platforma
délka představení: 300 min
Ve čtvrtek 18. 12. 2014 uběhnou tři roky od smrti Václava Havla. Od 16 hodin bude v divadle Alfred ve dvoře probíhat otevřená událost „Čtení z Havla“. Pozváni jsou všichni, kdo se během odpoledne či večera budou chtít kdykoli na chvíli zastavit a přečíst (nebo si jen poslechnout) z některého Havlova textu pasáž, kterou mají rádi či ji z jiného důvodu považují za podstatnou. Knihy budou k dispozici i na místě. „Čtení z Havla“ je míněno především jako chvíle soustředění spíše než mediální událost nebo jakákoli demonstrace: texty Václava Havla zůstávají otevřenou platformou.

Na emocionálně podbarvené mytizace a demytizace osobnosti Václava Havla jsme v posledních letech zvyklí. Havlův obraz se na veřejnosti proměňuje podle toho, jak důrazně ho představí mluvčí toho či onoho tábora. Jako spisovatel uměl Václav Havel svoje myšlení ale dostatečně přesně formulovat sám za sebe, ve vlastních textech – esejích, hrách, básních či rozhovorech. Při „Čtení z Havla“ se právě proto vracíme k nim: bez přídatné interpretace, nápovědy či snahy přizpůsobovat si obraz jejich autora.

Myšlenka „Čtení z Havla“ vznikla spontánně v den Havlova úmrtí v roce 2011. „Jel jsem do Prahy autem a z rádia jsem uslyšel, že umřel Havel. Podobně jako všichni jsem cítil, že se musí něco udělat, že se musíme potkat, a ještě cestou do Prahy jsme se s přáteli domluvili, že uděláme čtení z Havlových knih pod sochou Sv. Václava. Bylo to venku, byla zima, ale lidi neustále přicházeli a četlo se dlouho do noci. Říkali jsme si, že má smysl to zopakovat,“ vzpomíná Matěj Chytil, jeden z organizátorů akce. Tehdejšímu spontánnímu nápadu poskytlo v letošním roce přístřeší a technické zázemí pražské divadlo Alfred ve dvoře. Dveře divadla budou při „Čtení z Havla“ otevřené do 21 hodin a vstup bude samozřejmě volný.

Událost na facebooku najdete ZDE.

Plakát k události si můžete stáhnout ZDE (bez ořezek) a ZDE (s ořezkami).

produkce: Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře; Matěj Chytil; Ondřej Buddeus
spolupráce: denvaclavahavla.cz