ČTENÍ Z HAVLA 2016

délka představení: 300 min
Přijďte a přečtěte svou oblíbenou pasáž. Texty Václava Havla jako otevřená platforma.

5. 10. 2016 by se Václav Havel dožil 80 a v neděli 18. 12. uplyne 5 let od jeho odchodu. V divadle Alfred ve dvoře bude už potřetí probíhat otevřená událost „Čtení z Havla“, akce, která se spontánně seběhla v roce 2011 venku pod sochou Sv. Václava na Václavském náměstí. Žádná demonstrace, nýbrž čtení.

I letos začínáme v 16.00. Pozváni jsou všichni, kdo se během odpoledne či večera budou chtít kdykoli na chvíli zastavit a přečíst (nebo si jen poslechnout) z některého Havlova textu pasáž, kterou mají rádi či ji z jiného důvodu považují za podstatnou. Knihy budou k dispozici i na místě,. „Čtení z Havla“ je míněno především jako chvíle soustředění: texty Václava Havla zůstávají otevřenou platformou.

Havlův obraz se na veřejnosti může proměňovat v různých dobách i různých náladách. Jako spisovatel uměl Havel svoje myšlení ale dostatečně přesně formulovat sám za sebe a nezávisle na aktuálním "mediálním obrazu" - ve vlastních esejích, hrách, básních či rozhovorech. Při „Čtení z Havla“ se právě proto vracíme k nim: bez přídatné interpretace, nápovědy či snahy přizpůsobovat si obraz jejich autora.

Na místě budou k dispozici Havlovy spisy a další jeho knihy, z nichž si můžete pasáž vybrat. Pokud si ovšem přinesete vlastní knížku, bude to lepší. Můžeme jich půjčit jen omezené množství.

Produkce: Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře; Matěj Chytil; Ondřej Buddeus