BACKSTORIES / Beautiful Confusion Collective: Becka McFadden & Scheherazaad Cooper

Co skrýváme za zády? Co prozrazujeme, když odcházíme?
délka představení: 50 min
jazykově bezbariérové
PREMIÉRA! Dva lidé. Barová stolička. Lavička z parku. Byt. Paměť svalů a pohled zpoza minulosti a přítomnosti. Jaké příběhy vyprávějí naše záda o tom, kým jsme, co známe a kde jsme byli? Jaká tajemství umí pošeptat páteř, co všechno unesou ramena? Ohlédněte se za tím, co skrýváte za zády a co odhalujete, když odcházíte. BackStories je autorským tanečním představením Scheherazaad Cooper a Becky McFadden. Sled duetů a sólových obrazů jako cesta k řeči lidských zad.„Nevyřčený příběh, backstory, odhaluje, proč se postava nějak chová a nějak jedná, ať už se v aktuálním vyprávění odehrává cokoli. Ve skutečném životě nevyřčená část našeho příběhu rozkrývá, co v nás dřímá, jak můžeme rozumět sami sobě, do jakého kontextu patříme, odkud jsme, jak naše tělesné reakce a myšlenky pronikají našimi činy, gesty a výrazem právě teď a v tuto chvíli.

Nevyřčený příběh se odehrává v čase, v tom uplynulém, vypráví o tom, co je za námi a co si neseme s sebou: zůstatky, stopy zvyků, rituálů, mementa i vzpomínky, klíčové okamžiky, jizvy, rány, fóbie a osobní dějiny. Všechny tyto relikty a jejich nahromadění v čase i prostoru vyměřují osobní teritorium, vnitrozemí, náš hinterland.

Svět nevyřčeného příběhu – verze a inverze času a prostoru, věci, vzpomínky, vše v neustálém pohybu. BackStories jsou opakem toho, kdy jsme tváří v tvář.“

Mary Ann Hushlak, dramaturgyně BackStories

Becka McFadden
je performerka, dramaturgyně a režisérka. Pochází z Pensylvánie, USA, od roku 2007 žije v Londýně, vlastní projekty prezentovala mimo jiné v České republice nebo Polsku. Podílí se na uměleckém vedení projektu Legal Aliens ITC, spolupracovala britskými i mezinárodními uměleckými organizacemi jako Theatre Lab Company, Parrabbola, Goossun Art-illery, Divadlo Letí, The Counter Institute, Thrust, Deborah Nash Productions and Cornucopia. Absolvovala obor divadlo na Villanova University a doktorát v oboru divadlo & performance získala na Goldsmiths, University of London. Zde a v The Actors Centre působila jako vyučující a v současně je uměleckou vedoucí Theatre Development Studio v uměleckém centru Hornsey Town Hall v severním Londýně.
Twitter: @BeckaMcF
www.beckamcfadden.com

Scheherazaad Cooper
je tanečnicí klasického indického tance Odissi. Vystupovala v Kanadě, USA, Indii, Británii, ČR nebo Austrálii. Vystudovala herectví a je uměleckou vedoucí kolektivu Interregnum V Dance, s nímž v rámci představení Embodied Language debutovala na festivalu Resolution! a v londýnském centru současného tance The Place (Londýn). Získala doktorát na téma sociologie performance na Goldsmiths, University of London, vyučuje taneční estetiku a performance studies tamtéž a na Simon Fraser University (Vancouver, CAN).
Twitter:@scheherazaad
www.scheherazaad.com

Mary Ann Hushlak
je spisovatelka a taneční a divadelní dramaturgyně, jejíž práce charakterizuje multimediální praxe. V posledním období spolupracovala například umělci jako Quasim Riza Shaheen (Ond and Misplaced Memoirs, mj. jako editorka vydání Shaheenových textů a esejí), Lizzi Kew Ross (Reading with bach and Without Warning), Athina Vahla, Freddie Opoku-Addaie, Fred Gehrig, Olga Masleinnikova and Jia-YuCorti nebo s organizacemi Darren Ellis Dance či squib-box. K jejím kurátorským aktivitám patří například projekt „Five Hundred Years On – A Walking Reading Group of Machiavelli’s The Prince“ (s Bramem Arnoldem a Mary Jane Edwards), jenž byl součástí Machiavelli, Interpreted (ARtangel100). Spolu s už zmíněnou Mary Jane Edwards vytvořila projekt „it all starts with a book“, v němž se propojuje čtení s performancí. Na jaře 2015 otevírá workshop Think Dramaturgy (s podporou Artstrust Production).


Beautiful Confusion Collective označuje uměleckou spolupráci Scheherazaad Cooper, Becky McFadden a dalších umělců. Kolektiv vznikl v návaznosti na Interregnum V Dance Collective, jejž Scheherazaad Cooper založila v roce 2008 a Beautiful Confusion Productions založenou Beckou McFadden v roce 2004. Mezinárodně orientovaný Beautiful Confusion Collective se zaměřuje na interdisciplinární performační formy, jejichž primárním médiem je fyzický výraz. Inspiruje se tělesností v sociokulturní krajině, v níž se umělkyně pohybují.

Koncept, performance: Scheherazaad Cooper, Becka McFadden
Dramaturgie: Mary Ann Hushlak
Produkce: Beautiful Confusion Collective
Foto & video: John Watts
Asistent produkce: Giulia Damiani, Paul Wade

www.thebackstories.tumblr.com
Podpořili: Arts Council England; Canada Council for the Arts; Goldsmiths University of London; University of St. Mark & St. John, Plymouth; University of Roehampton, London, Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře.

Poděkování: Vyrsodepseio (Athens, Greece); Cooltour (Ostrava, Czech Republic); Jessica Condon; Vahid Evazzadeh; Ron Herrema; Ann McFadden; Tilemachos Moussas