ARKTICKÝ ROBINSON / Wariot Ideal

Neuvěřitelná putování Jana Eskymo Welzla
Pojďte se vydat mrazivými pláněmi Sibiře mezi Eskymáky spolu se zlatokopem, dobrodruhem a vypravěčem, který je viděl na vlastní oči.

V historii se o dobytí Severního pólu pokoušel kdekdo, a leckdo se z mrazivé Arktidy vrátil mražený. Před sto čtyřiceti lety se ale v Zábřehu narodil český Honza Welzl, který Severní pól dobyl po svých a zůstal tu třicet let. Jako zámečnický tovaryš hledající práci prošel Balkán, proplul kolem Afriky, a pak se přes oceány dostal až na Sibiř. A tady ho napadlo: „Což kdybych se vydal Sibiří až k Ledovému moři a poznal, jak se tam žije?“ To byly jeho veškeré přípravy. Vyrazil sám, jen s velkým odhodláním, odvahou a instinktem místo mapy.

Arktický Robinson, aneb neuvěřitelná putování Jana Eskymo Welzla, je dobrodružný příběh o cestě za svým snem pro děti i dospělé. Celý se odehrává ve velikém iglů. Přenese nás do ledového království vysoko za polárním kruhem, na konec světa, který se nazývá Arktida. V drsné přírodě přežijí jen ti nejodhodlanější a nejšikovnější. Přijďte se podívat, jak bez technických vymožeností dnešní civilizace žili a lovili Eskymáci. A jak jim náčelníka dělal rodák ze Zábřeha.

Jan Eskymo Welzl (1868, Zábřeh – 1948, Dawson City, Kanada) byl český cestovatel, dobrodruh, lovec, zlatokop, náčelník eskymáků a nejvyšší soudce v Nové Sibiři a vypravěč uvedený jako spisovatel. (...) Kniha Třicet let na zlatém severu měla nesmírný úspěch i v zahraničí, kde podezírali, že žádný Eskymo Welzl neexistuje a autorem je ve skutečnosti Karel Čapek, který napsal k zahraničnímu vydání předmluvu. Jeho dílo inspirovalo Svěráka a Smoljaka k vytvoření postavy všeumělce Cimrmana. ... Američany v 30. letech 20. století uchvátil natolik, že kniha Třicet let na zlatém severu dostala v roce 1932 peněžní ocenění 10 000 dolarů, ale J.E.W. ani dolar. (Wikipedie)

Představení doporučujeme dětem od 6 let – ty menší se mohou ve velikém iglů bát.
poděkování: Duncan Centre

premiéra: 10. 10. 2008 v divadle Alfred ve dvoře

podpořili: Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha, Motus o. s. – produkce divadla Alfred ve dvoře a Nová síť

foto Pavel Hejný foto Pavel Hejný foto Pavel Hejný foto Pavel Hejný foto Pavel Hejný foto Pavel Hejný foto Pavel Hejný foto Pavel Hejný foto Pavel Hejný foto Pavel Hejný foto Pavel Hejný foto Pavel Hejný foto Pavel Hejný foto Pavel Hejný foto Pavel Hejný foto Pavel Hejný foto Pavel Hejný