Novinky

TISKOVÁ ZPRÁVA / VZÍT PŘITAŽLIVOST ZTEČÍ
12.09. 2016

 
V úterý 20. 9. 2016 ve 20h uvede divadlo Alfred ve dvoře v rámci festivalu ...příští vlna/next wave... nové představení VÝŠ česko-francouzského souboru tYhle. Florent Golfier a Lukáš Karásek se opět stávají vyzyvateli jedné ze základních fyzikálních daností života na Zemi – gravitace samotné. V novém představení pohybového divadla se proti ní vyzbrojili prostým, leč geniálním civilizačním vynálezem: štaflemi. Překážky jim ovšem klade nejen přitažlivost, ale i živelnost, s níž se pokoušejí k vysněnému cíli dojít: když už výš, tak alespoň tou nejkrkolomnější cestou...

Touha dostat se výš není jen hnací silou nové inscenace, jedná se o základní kulturní a lidskou metaforu. Najdeme ji v Platónově podobenství O jeskyni či v příběhu o nalezení biblického Araratu. Perspektivou kulturní antropologie ji můžeme analyzovat v náboženské představě „nebes“. Její symbolický náboj ovšem pohání například i dnešní horolezecký turismus na Mt. Everest, ekonomické modely či někdejší závody velmocí o prvenství ve vesmírném výzkumu. Tomu, co se nachází „nahoře“, je kulturně připisována významnější a pozitivnější hodnota než čemukoli nízkému, přízemnímu a pinoživému. Symbolická snaha dostat se vzhůru ovlivňuje naše myšlení, chování, vize, víry a touhy. Otázka, zda-li toto úsilí také vede ke štěstí, je ovšem více než sporná.

Autorská práce souboru tYhle se vyznačuje vysokou reaktivností na podněty současnosti a zároveň schopností veliké abstrakce a pohybové filozofie se smyslem pro nadsázku a humor. Díky tomu se jejich představení často odehrávají o pomyslnou dimenzi vedle, jako paralela běžné reality. I v tomto představení se s oběma performery ocitáme ve světě, který ten náš jen připomíná. Chtějí se dostat vzhůru, ale výsledek je nejistý: ženou se za mlhavou vidinou, že tam nahoře to bude lepší, jejich pohyb volnější a mysl svobodnější. Přitažlivost je ovšem vztahovačná síla a pozměňuje každý jejich krok.

Florent Golfier (*1990) se narodil v Nancy ve Francii. Zde studoval nejdříve činohru a pak se dostal do Ateliéru klaunské, scénické a filmové tvorby na JAMU v Brně, kde se začal věnovat fyzickému divadlu a modernímu tanci. Kromě sólového autorského představení „Umbilicus“ (2014) od roku 2013 spolupracuje s Lukášem Karáskem a spolu vytvořili představení „Tešlon a Frkl“, „Les Fantômes“ a „Pierer“. Lukáš Karásek (*1989) pochází z Třince a na JAMU absolvoval týž ateliér, nyní zde vyučuje předmět Divadlo masek. Spolupracuje také s Divadelním centrem Zlín a se skupinou klaunů na brněnských představeních Re-Kabaret v Divadle Bolka Polívky.

Web souboru: tyhle.cz
Trailer: http://goo.gl/zfdNpQ
Premiéra: 20. 9., Alfred ve dvoře
Reprízy: 21. 9., 20. 11., 2. 12., 3. 12., Alfred ve dvoře.
 

Zpět na seznam