Novinky

TISKOVÁ ZPRÁVA / FESTIVAL BAZAAR: UMĚLCI Z VÝCHODU NABÍZEJÍ VÝCHODISKA
24.02. 2016

 
Ve dnech 18. – 20. března 2016 proběhne v Alfredu ve dvoře, ve Studiu ALTA a divadle PONEC mezinárodní festival nezávislé scénické tvorby BAZAAR. Jeho druhý ročník se vrací k tématu identita: identita jako zóna, v níž se protínají sféra privátní i politická, jako oblast osobní autonomie i předmět manipulace. Jádrem festivalu se stane Saturday Bazaar, přehlídka work-in-progress umělců z ČR, Polska, Rumunska, Maďarska, Ruska a Slovenska. Festival BAZAAR je tak jedním z mála tzv. development festivalů ve střední a východní Evropě.

Téma identity a jejích proměn má v dnešní Evropě enormní politický náboj. „Strach prorůstající společností, který jsme ještě nedávno neznali, se dnes stává zdrojem i nástrojem politického kapitálu. Vidíme to u nás a zejména v sousedních státech, kde dochází dokonce k omezování svobody projevu – v oblasti umění to je zcela evidentní. Zdá se, že se nacionalismy z konce 19. století aktualizují do současnosti. Vize naší identity, osobní i politické, je i na počátku 21. století spojena s otázkou, kam se chceme ubírat dál,“ konstatuje dramaturg festivalu Ewan McLaren. „Jaké jsou alternativy? Práce tvůrců vycházejících z post-komunistických podmínek zkoumají se (sebe)ironií a inteligencí sobě vlastní, jak můžeme obhájit vlastní identitu proti manipulaci, jaké se nám nabízejí vize i sny, jak si zachovat prostor pro svobodné myšlení i tvorbu.“

V pátek 18. 3. otevře festival představení Neznámá logika větru chorvatských umělkyň Sonji Pregrad a Nives Sertić. Práce, jejíž obrysy vznikaly už v rámci projektu Identity.Move!, problematizuje hierarchii dvou způsobů artikulace světa: pozorovaný vs. pozorující, tělo vs. objektiv kamery, tanec vs. filmová řeč. Speciální host festivalu, rakouská tanečnice a multimediální umělkyně Silke Grabinger, se představí v divadle PONEC v inscenaci Pokusná osoba Silke Grabinger. Konceptuální přístup bývalé performerky Cirque du Soleil k sólové choreografii je zkoumáním možností, jak nastavit vlastní pravidla v cizí hře.

Saturday Bazaar, jenž se v sobotu 19. 3. odehraje ve dvou blocích ve Studiu ALTA, dá nahlédnout do tvůrčích laboratoří šesti inovativních tvůrců mladší generace. Roman Zotov (RU) v práci Samozřejmě představí ukázku z příběhu o hledání domova. Oceňovaný slovenský tanečník Jaro Viňarský bude prezentovat svůj umělecký výzkum možností nezatíženého vnímání v práci s názvem This Very Moment. Závěr odpoledního bloku tvoří spolupráce výrazné osobnosti české alternativní scény Halky Třešňákové s maďarským tvůrcem Lászlem Fülöpem ve work-in-progress Timothy a věci: Plán B. Během večerní části Saturday Bazaar představí polsko-rumunská dvojice Agata Siniarska a Madalina Dan ukázku z práce Matky z oceli, v níž se věnují ženské identitě, jak ji utvářel předchozí politický systém, a formování vlastní identity v post-komunismu. Tereza Hradilková představí taneční sólo z připravované inscenace o hře, práci i šílenství Švihla. Závěr bude patřit uskupení Ufftenživot. Téma samoty a sebeurčení zpracovávají v ukázce z představení Loneliness and Stuff. Závěrečnou diskuzi o vybraných přístupech v dramaturgii povede Alice Koubová z Filosofického ústavu AV ČR, která se věnuje performativní filosofii, post-fenomenologii a filosofii tělesnosti.

Festival BAZAAR uzavře v neděli 20. 3. dvojice představení: rumunský kolektiv Unsorcery se v inscenaci End Dream věnuje způsobům, jakými můžeme aktivně měnit realitu. Představení Pygmalion speciálního hosta festivalu Wojtka Ziemilského je příběh o komunikaci i cvičení v extrémní empatii: vztah matky a syna, jemuž byla diagnostikována fatální porucha řečových schopností, se mění v metaforu vztahu společnosti k těm, kteří nedokáží mluvit sami za sebe. V neděli v 16H také proběhne veřejná ukázka z workshopu O (ne-hierarchickém) dialogu dvou médií, který bude pod vedením Sonji Pregrad a Nives Sertić probíhat po celou dobu festivalu.

Festival Bazaar vznikl v roce 2015 jako součást evropského projektu Identity.Move! - mezinárodní platformy pro podporu teoretického a uměleckého výzkumu identity na poli současného tanečního a pohybového umění a performance. Hlavním pořadatelem letošního ročníku festivalu je Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře ve spolupráci s četnými zahraničními kulturními instituty, Tancem Praha a Studiem ALTA.

Více informací naleznete na webových stránkách festivalu.
Festival Bazaar můžete sledovat také na Facebooku.


FESTIVALOVÝ PROGRAM:
Čt 17. 3. − Ne 20. 3. / Alfred ve dvoře
Sonja Pregrad & Nives Sertić (HR): O (ne-hierarchickém) dialogu dvou médií / workshop

Pá 18. 3., 18:00 / Alfred ve dvoře
Sonja Pregrad & Nives Sertić (HR): NEZNÁMÁ LOGIKA VĚTRU

Pá 18. 3., 20:00 / PONEC - divadlo pro tanec
SILK Cie. (AT): POKUSNÁ OSOBA SILKE GRABINGER

Pá 18. 3., 21:00 / PONEC - divadlo pro tanec
SETKÁNÍ S WOJTKEM ZIEMILSKÝM (PL)

So 19. 3., 14:00 / Studio ALTA
SATURDAY BAZAAR / 1. část - Roman Zotov (RU), Jaro Viňarský (SK), László Fülöp (HU) & Halka Třešňáková (CZ)

So 19. 3., 19:00 / Studio ALTA
SATURDAY BAZAAR / 2. část - Agata Siniarska (PL) & Mădălina Dan (RO), Tereza Hradilková (CZ), Ufftenživot (CZ)

So 19. 3., 22:00 / Studio ALTA
Saturday Bazaar Afterparty

Ne 20. 3., 15:00 − 19:30 / Studio ALTA
Ufftenživot (CZ): TOILETTALK

Ne 20. 3., 16:00 / Alfred ve dvoře
Ukázka z workshopu O (NE-HIERARCHICKÉM) DIALOGU DVOU MÉDIÍ

Ne 20. 3., 18:00 / Studio ALTA
Unsorcery (RO): END DREAM

Ne 20. 3., 20:00 / Alfred ve dvoře
Wojtek Ziemilski (PL): PYGMALION


VSTUPENKY (plná cena / studenti a senioři)
*festival pass: 500 Kč / 300 Kč (zahrnuje vstup na celý program kromě workshopu)
*jednotlivá představení: 200 Kč / 100 Kč
(50 Kč studenti uměleckých škol)
*workshop: 900 Kč / 600 Kč (zahrnuje také vstup na představení Neznámá logika větru 18.3.)

Vstupenky je možné zakoupit na webu alfredvedvore.cz nebo přes goout.cz

Kontakt:
Barbora Trnková, PR festivalu Bazaar 2016, bazaar@alfredvedvore.cz, +420 732 838 142
 

Zpět na seznam