Novinky
TISKOVÁ ZPRÁVA: VÝCHODISKA NA OBZORU. ČESKÝ RYBNÍK ZČEŘÍ UMĚLCI Z VÝCHODU29.01. 2014
„Proč právě z těchto zemí? V devadesátých letech se hlavní pozornost umělců zaměřila na dlouho zapovězený „Západ“. Nyní, již trochu s odstupem času, můžeme, a to i v širším kontextu, opět pozorovat zájem o spolupráci se zeměmi, se kterými sdílíme nejenom obdobnou historickou zkušenost, ale i snahy
o vyrovnání se s ní. Snahy o hledání, nacházení a znovu etablování své identity“, přibližuje motivace k uspořádání přehlídky VÝCHODISKA Ewan McLaren, ředitel občanského sdružení Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře. „Přestože je tato tendence alespoň částečně přesměrovat pozornost patrná, možností, jak se seznámit s tvorbou nezávislých umělců z této oblasti je stále až po hříchu málo“, říká.
„Vzhledem k tomu, že v balkánských zemích či například na Ukrajině jsem se setkal s někdy až obdivným zájmem o českou tvorbu, nabyl jsem dojmu, že v tomto ohledu máme co vracet. Často si ani neuvědomujeme, jak je, přes všechna úskalí a obtíže, naše tvůrčí svoboda, v porovnání s některými jinými zeměmi, velká. A v tomto smyslu můžeme, a možná se to od nás i trochu očekává, v navázání uměleckého mezinárodního dialogu mezi post-socialistickými zeměmi převzít iniciativní úlohu. Zároveň nás toto setkání obohatí, rozšíří nám obzory a může zčeřit hladinu našeho někdy až strnule klidného českého rybníčku,“ dodává Ewan McLaren.
Doposud potvrzený program:
3. únor / KAJ ČE... / CO KDYBY... / Maja Delak (SLO) / česká premiéra
2. dubna / DANCE OF VICE / Magda Tuka a Anita Wach (POL) /work-in-progress
8. dubna / REALIA / Farid Fariuz (RO/LBN) / v rámci festivalu “RUMUNSKÁ NOVÁ VLNA“
9. dubna / ROMANIAN DANCE HISTORY / Romanian Dance History (RO) / v rámci festivalu “ROMANIAN PULSE“
10. dubna / KVARTET PRO MIKROFON / Vava Stefanescu & spol. (RO) / v rámci festivalu “ROMANIAN PULSE“
Červen / JINX 103 / Gabor Varga a Jozsef Trefeli (HU/CH) / Motus o.s. & Tanec Praha
Červenec / v rámci IDENTITY. MOVE!:
* Sonja Pregrad a Nives Sertić (HR)
* Ingrida Gerbutavičiūtė & Agnija Šeiko (LT)
* Madalina Dan and Ivana Gojmerac (RO/BiH)
Podzim / EX-POSITION / Boris Bakal a Shadow Casters (CRO) / Motus o.s. & Divadlo Archa
---
Přehlídku otevírá sólové představení Maji Delak, renomované slovinské tanečnice, choreografky, ale také zakladatelky institut EMANAT usilujícího o etablování současného slovinského tance. Kaj če.../ Co kdyby... je taneční zpovědí o archetypech a předsudcích, které limitují naše životy a zároveň reflexí pomíjivosti lidského těla, těla tanečnice pak zvláště. Představení je uváděno ve spolupráci s konzervatoří Duncan Centre.
Dance of Vice je projekt polských tanečnic Magdy Tuka a Anity Wach. Díky podpoře Visegradského fondu budou umělkyně moci uskutečnit v divadle Alfred ve dvoře rezidenční program a v jeho závěru tamtéž představit českému publiku dosavadní výsledky své práce. Představení Dance of Vice se odvíjí od propojení dvou témat: neřesti a tance. Inspiruje se mimo jiné i životem kolumbijské drogové gangsterky, samozvané „největší svině na světě“, Griseldy Blanco.
Ve spolupráci s Rumunským kulturním institutem uspořádá Motus o.s. v dubnu v divadle Alfred ve dvoře malý festival „ROMANIAN PULSE“, v jehož rámci budou mít diváci možnost shlédnout tři představení mladých rumunských nezávislých umělců:
„Před dvěma lety jsem byl okolnostmi přinucen odhodit své původní „já“ a začít žít jako jiný člověk. Mihaila Mihalcea, narozeného v Budapešti, nahradil Farid Fairuz z Bejrútu. Paradoxně to byl jediný způsob, jak přežít, jak dál existovat“, říká autor představení Realia, performance, která propojením prvků tance a vizuálního divadla reflektuje výše uvedenou zkušenost.
„Identita, ať už osobní, národnostní, etnická či jakákoliv jiná, je naším tématem roku. Veškerá původní autorská představení, která budou v divadle Alfred ve dvoře k vidění, jej nějakým způsobem odrážejí. A změna vlastní identity, to je samozřejmě v tomto směru tématem par excellence,“ říká Ewan McLaren.
Romanian Dance History / Historie rumunského tance je zcela ojedinělý projekt a zároveň umělecké seskupení. A spíše než projekt jde o proces. Proces, který má představit historii moderního a současného rumunského tance. Ovšem s tím drobným zádrhelem, že něco takového vlastně téměř neexistuje. Jedním z inspiračních zdrojů je tvorba rumunského choreografa a filozofa Stere Popescu, významné osobnosti, která v padesátých letech vytrvale vzdorovala „kulturním čistkám“. Romanian Dance History/Historie rumunského tance se snaží znovu zkonstruovat rumunskou národní identitu, najít – i v kontextu jiných zemí - své místo v historii.
V Praze se představí ta část projektu, která se již obrací k současným formám rumunské hudby a tance, konkrétně k provokativnímu tanci známému jako Manele. Zaměřuje se hlavně na choreografickou stránku, přičemž choreografii vnímá „nejen jako disciplínu, ale i jako společenské paradigma".
Poslední performance z ROMANIAN PULSE je Kvartet pro mikrofon. Tři špičkoví tanečníci uzavření v jedné telefonní budce. Choreograficko-zvuková instalace o omezené možnosti pohybu a nedostatku volného prostoru, ale i o schopnosti a nutnosti navazovat vztahy s druhými. A o myšlence, že jsme rukojmí své vlastní existence.
Ze zájmu o tradiční maďarské tance a snahy znovu je oživit v moderní choreografii, vzniklo představení JINX 103. Gabor Varga a Jozsef Trefeli, maďarští tanečníci tvořící v současné době ve Švýcarsku, předvádí dechberoucí tanec mísící tradiční rytmy, gesta a pohyby s moderním projevem. Seznamují diváky s jedním z kořenů maďarské národní identity a zároveň ukazují, jak se k němu vztahovat zcela neotřelým způsobem. Představení uvádí Motus o.s. ve spolupráci s Tancem Praha.
V červenci představí umělci z Chorvatska, Litvy, Rumunska a Bosny a Hercegoviny první výsledky své práce z rezidenčního programu v rámci IDENTITY. MOVE! Smyslem tohoto evropského projektu, zaměřeného na region střední a východní Evropy (od Baltu přes země Visegrádu až po Balkán), je výzkum v oblasti současného tance a příbuzných žánrů jevištního umění.
Sonja Pregrad a Nives Sertić, chorvatské choreografky a multimediální umělkyně plánují zkoumat lidské tělo coby subjekt i objekt. Litevky Ingrida Gerbutavičiūtė a Agnija Šeiko budou ve svém projektu pátrat po rozdílech mezi identitou ženy v éře Sovětského svazu a v post-sovětském období. Madalina Dan z Rumunska a Ivana Gojmerac z Bosny a Hercegoviny zase zkoumají možnost vnímat tanec jako terapeutický prostředek.
Na podzim pak zavítají do Alfreda ve dvoře chorvatští umělci Boris Bakal a Shadow Casters s představením Ex-Position.