Novinky
TISKOVÁ ZPRÁVA / MISSION: VE JMÉNU DESTRUKCE26.11. 2013
Jejich novinka Mission vychází z knihy Ghost of Chance pojednávající o střetu lidské civilizace s přírodou, což je zároveň téma, kterým se Handa Gote zabývá dlouhodobě. Příběh kapitána Missiona, příběh o nemožnosti udržet mír se světem, s časem, s přírodou i sám se sebou, se v divadle Alfred ve dvoře představí premiérově v sobotu 7. prosince od 20h. První repríza následuje den poté, v neděli 8. prosince, rovněž od 20h.
Ústředním motivem Burroughsovy novely je zkáza pirátské komuny na Madagaskaru.
Za konfliktem, který k jejímu zániku vedl, vidí autor bezúčelné násilí, jež ničí přírodní harmonii i utopický projekt kapitána Missiona. Ukazuje se, že člověk je vždy a všude poháněn neovladatelnou touhou po destrukci.
Handa Gote s Burroughsem pojí nejen dlouhodobý zájem o téma střetu člověka s přírodou, ale i obliba cut-up metody, jejíž specifickou formu skupina (zejména během posledních let) ve svých pracích rozvíjí. Tak zvaná metoda „střihů“, kterou Burroughs vynalezl společně s malířem Brionem Gysinem, spočívá v rozstříhání libovolných textů, promíchání jednotlivých částí a jejich následném přeskupeném znovu složení. Vzniká tak zcela svébytný text, dosahující často nečekaných literárních, a někdy až básnických, kvalit.
Během představení Mission se nejprve za pomoci iluzivního divadla a filmových postupů celá legenda kolem kapitána Missiona vytváří, aby se pak, právě cut-up metodou rozebrání psaného textu, dekonstruovala.
„Technika cut-up není prostou anarchistickou destrukcí jazyka bez východiska, ale naopak nabízí odhalení překvapivých souvislostí a skýtá inspiraci, která proniká za obvyklé formální postupy a rozbíjí uniformní nahlížení na zpracovávaný materiál,“ říká o představení jeho spolutvůrce Tomáš Procházka.
Handa Gote Research & Development je umělecké seskupení vzniklé v Praze v roce 2005. Zabývá se experimenty s dramaturgií, začleňováním nedivadelních prvků do své práce a vývojem vlastního pojetí post-dramatického a post-spektakulárního divadla. Často (mj. i v Mission) používá živou hudbu a video jako zcela suverénní složku vyprávění. Dlouhodobě se inspiruje jak kulturou přírodních národů, před-technickou civilizací a obecně přírodními jevy, tak i vědou a technikou. Překvapivě tyto inspirační zdroje nejsou ve vzájemném rozporu, ale naopak se doplňují. Ostatně označení Handa Gote je japonským výrazem pro pájku.
Představení připravili: Veronika Švábová, Tomáš Procházka, Jakub Hybler, Robert Smolík, Jan Dörner
Produkce: Jedefrau.org