Novinky
TISKOVÁ ZPRÁVA / KRIZE V OBLASTI ŽIVÉHO UMĚNÍ STÁLE TRVÁ18.06. 2013
Grantovým komisím schází více než 30 mil. Kč k dosažení alespoň úrovně podpory loňského roku, velký propad zaznamenala i podpora mezinárodní spolupráce včetně projektů úspěšných v programu EU Culture. Krácení investic do živého umění má už nyní pro mnohé subjekty likvidační charakter, ačkoli přinášejí České republice ekonomicky významné multiplikační efekty.
Ze série jednání iniciativy Zachraňte kulturu 2013 s MK ČR vyplynula také potřeba ustavení expertní skupiny pro živé umění. Ta byla ministerstvem přislíbena, avšak k jejímu ustavení zatím nedošlo.
Iniciativa Zachraňte kulturu 2013 vznikla jako výraz spontánního nesouhlasu se státní kulturní politikou v oblasti tzv. živého umění a v únoru uspořádala demonstraci před úřadem ministerstva kultury. Od té doby proběhla série vyjednávání mezi zástupci Iniciativy a MK ČR. Během nich zástupci Iniciativy opakovaně upozorňovali, že přestože byl rozpočet v grantové oblasti zvýšen z likvidačních 55 % loňského roku na zhruba 80 %, chybějící prostředky pro tento rok se stále neobjevily. Na společném komuniké, které vytvořili zástupci ministerstva a iniciativy Zachraňte kulturu 2013 po jednání z 28. 2. 2013, konstatovaly obě strany, že „v oblasti profesionálního živého umění chybí minimálně 30 mil. Kč potřebných k dosažení stavu v roce 2012“. Přestože ministerstvo kultury „nepovažuje tuto oblast za rozpočtově uzavřenou a bude usilovat o zlepšení situace“, doposud se nepodařilo prostředky do grantové oblasti přivést. Hrozba zániku řady kulturních center, fór, událostí či periodik je tedy stále aktuální.
Jakkoli MK projevilo dobrou vůli k řešení systémových a koncepčních problémů s ohledem na podněty iniciativy Zachraňte kulturu 2013, nejpalčivější letošní problémy financování v oblasti živé kultury nebyly vyřešeny. Situace mnoha důležitých kulturních subjektů je po letošních škrtech stále zoufalá a hrozí jejich zánik. Napětí v této oblasti může opět vyústit v další protestní akce.
Tiskové prohlášení
Zachraňte kulturu 2013: rekapitulace uskutečněných jednání a shrnutí aktuální situace ve věci otevřených grantových soutěží profesionálního umění
Aktivity iniciativy Zachraňte kulturu 2013 kulminovaly letos 14. února, kdy se zástupci české profesionální kulturní scény a ti, kterým záleží na její budoucnosti, setkali na společné demonstraci proti kulturní politice státu, a především proti nezodpovědným krokům vůči tzv. živému umění. Den před konáním demonstrace přišlo MK na svých stránkách s informací, že „objem peněz na podporu tohoto segmentu kultury [by se měl] dostat na úroveň rozpočtu, který byl pro tuto kapitolu schválen v loňském roce“. Přestože od deklarace tohoto jistě chvályhodného úmyslu uplynuly již téměř čtyři měsíce, situace se příliš nezměnila. Zástupci Iniciativy se tedy rozhodli informovat veřejnost o podstatných událostech, k nimž mezitím došlo.
Přestože požadavek petice Zachraňte kulturu 2013 žádal navýšení prostředků pro dotační tituly profesionálního živého umění na optimální úroveň z roku 2008, ministerstvu se nepodařilo opatřit prostředky ani v takové výši, jaká by odpovídala úrovni z roku 2012, jež byla už sama o sobě zcela kritická. Přes proklamovanou vstřícnost a slib navýšení rozsahu alokovaných prostředků na úroveň loňského roku šlo do kulturní oblasti spadající do grantového systému přesně o 30 140 000 korun méně než v roce 2012.
Rozpočet byl navýšen pouze podkapitolám Literární časopisy (o 17 %) a Literární akce (o 3 %), tedy odvětvím, která bylo v únoru ve veřejném prostoru nejvíce slyšet. Objem peněz pro další podkapitoly byl oproti roku 2012 snížen v průměru o 21 %. To, před čím jsme v únoru varovali, se stalo smutnou skutečností: například mnohá ze zavedených kvalitních periodik neliterárního zaměření (např. Ateliér, HisVoice, Taneční zóna a další) v současnosti uvažují o ukončení své vydavatelské činnosti jako o jediném reálném řešení.
Od února do dubna probíhala přímá jednání mezi zástupci iniciativy Zachraňte kulturu 2013 a pracovníky Ministerstva kultury. Prozatím se ve dnech 25. 2., 28. 2., 18. 3. a 17. 4. uskutečnily čtyři pracovní schůzky se zástupci MK, z toho jedna také s ministryní (nepočítáme-li setkání s ministryní v den demonstrace 14. 2. 2013). Představitelé iniciativy Zachraňte kulturu 2013 se ministryně a jejich úředníků primárně dotazovali, jak zajistí stabilnější podmínky pro práci kulturních pracovníků, a také se zajímali, co se stalo se slibovaným navýšením prostředků na celou kapitolu Kulturní aktivity. Jan Vávra v této souvislosti poznamenal: „Naší základní otázkou je, co se stalo s příslibem navýšení na úroveň loňského roku, přestože ani to nevnímáme jako splnění požadavků petice. Jak byly rozděleny prostředky, které paní ministryně slíbila těsně před demonstrací a jak i deklarovala veřejně v médiích?“ Na tento dotaz odpověděl ředitel ekonomického odboru MK Ing. Michal Mejdrech, že zmiňované prostředky byly rovnoměrně rozděleny do tří ukazatelů oblasti živého umění, přičemž tzv. Kulturní aktivity a granty tvoří jen jednu jejich část. Zástupci iniciativy Zachraňte kulturu 2013 ale upozornili, že právě v oblasti grantů bylo původní krácení nejhorší, a přitom právě v této oblasti hrozí dlouhodobě nevratné důsledky takových škrtů.
Tímto rozhodnutím se převážná většina nezávislých subjektů usilujících o podporu prostřednictvím grantů dostává za pomyslnou hranici, která jim vůbec zajišťuje profesionální pracovní podmínky. Konstatujeme tedy, že tento zásadní a plně aktuální bod původní petice nebyl splněn.
Skupina pracovníků MK ČR a představitelů iniciativy Zachraňte kulturu 2013 si na zmiňovaných schůzkách stanovila, co bude předmětem jejich společných setkání a debat.
1. Byla znovu a opakovaně zdůrazněna potřeba společnými silami strukturovat rozpočet MK na rok 2014 s ohledem na oblast živého umění.
2. Zástupci MK plně souhlasili s návrhem Iniciativy na změnu rozpočtové struktury MK tak, aby byl rozpočet přehledný a zamezilo se nejasnostem, které v současnosti vzbuzuje.
Přestože pracovníci MK nejasně přislíbili navýšení rozpočtu pro profesionální umění pro rok 2013, zástupci iniciativy Zachraňte kulturu 2013 upozornili MK, že požadavek petice dosud nebyl v tomto ohledu naplněn a současný stav je zvláště v oblasti tance, divadla, klasické a alternativní hudby a výtvarného umění nadále znepokojivý a s postupujícím rokem čím dál znepokojivější.
V současnosti je v příslibu expertní skupina složená ze zástupců iniciativy Zachraňte kulturu 2013, iniciativy Za Česko kulturní, jejíž snahy jsou příbuzné aktivitě Zachraňte kulturu 2013, a zástupců MK. Vznik této skupiny, která by se měla podílet na přípravě rozvržení rozpočtu MK pro příští rok a na systémových změnách grantového systému, vnímáme jako možný nástroj k řešení koncepčních problémů v této oblasti, nikoliv však těch aktuálních a palčivých.
Jakkoli MK projevilo dobrou vůli k řešení systémových a koncepčních problémů s ohledem na podněty iniciativy Zachraňte kulturu 2013, nejpalčivější letošní problémy financování v oblasti živé kultury nebyly vyřešeny. Napětí v této oblasti proto může opět vyústit v další protestní akce.
Iniciativa Zachraňte kulturu 2013
VIDEO